MINDENNAPOK
mert minden nap egy új lehetőségAz online szakmai térben sincs egyenlőség a nemek között
Megnyilvánul-e nemek közötti egyenlőtlenség az online szakmai együttműködési platformokon, ha igen, hogyan? Egyenlőség a nemek között. Erre kereste a választ kollégájával Vásárhelyi Orsolya, a Budapesti Corvinus Egyetem adjunktusa. A kutatást két nagy, nemzetközi kollaborációs felületen végezték. Az egyik a szoftverfejlesztőknek szóló, többségében férfiak által használt Github, a másik a kreatív szakembereknek szóló, kiegyensúlyozottabb nemi felhasználói …
A közösségi média térnyerése a politikai kommunikációban
Egy teljesen új helyzetet alakult ki az utóbbi időben, ami hatással lehet a politikai képviselet működésére is. Az elmúlt évtizedekben a politikai képviselet több politikakutató szerint sok demokráciában válságba került. Bene Márton, a Társadalomtudományi Kutatóközpont Politikatudományi Intézet tudományos főmunkatársa, a „Politikai képviselet a közösségi média korában” Lendület-kutatócsoport vezetője és munkatársai ezért vizsgálják a közösségi média …
Ezért nem érdemes a lépcsőt az építkezés végére hagyni!
A beltéri lépcső készítése kulcsfontosságú része egy építkezésnek. Bár sokan hajlamosak az utolsó pillanatra halasztani, hogy elkerüljék a sérüléseket és porosodást, a túl késői beépítés számos problémát okozhat. Ha nem gondoskodunk róla időben, az nemcsak a munkálatok gördülékenységét zavarhatja meg, hanem hosszú távon is többletköltségeket eredményezhet. Nézzük meg, miért nem érdemes a lépcsőt az építkezés …
A munkavédelem biztonságot és hatékonyságot is hoz
A munkavédelem elsődleges célja a balesetek megelőzése és a dolgozók egészségének védelme, de egy jól kidolgozott rendszer ennél többet is nyújt. A megfelelő munkakörnyezet növeli a termelékenységet, csökkenti a hibalehetőségeket és hozzájárul a munkahelyi stressz csökkentéséhez is. Ha a munkavédelem beépül a mindennapi rutinba, az hosszú távon jelentős hatékonyságnövekedést eredményezhet. A szervezettség csökkenti a hibákat …
Diákok alkoholfogyasztása
Többet kezdtek inni a diákok a COVID miatt szigorító országok egy részében. Ugyan a legtöbb országban csökkent a diákok alkoholfogyasztása a COVID alatt, de néhány, a társas összejöveteleket a COVID-19 miatt szigorúbban korlátozó országban – például Németországban vagy az USA-ban – a diákok nagyobb valószínűséggel számoltak be a heti rendszerességű italfogyasztásuk növekedéséről. Az eredményeket egy …
A digitalizáció szerepe a fenntarthatósági célok elérésében
Adathiány akadályozza a vállalatok dekarbonizációját? A megfelelő adatok elérhetősége és hozzáférhetősége kulcsfontosságú az épületek, az energiaelosztási rendszerek, valamint az iparvállalatok dekarbonizációs céljainak elérésében. Ennek ellenére egy friss nemzetközi jelentésből az derült ki, hogy a cégek közel fele számára nem állnak rendelkezésére ezek az információk. A 13 ország és hét iparág összesen 650 felsővezetőjével készített felmérésen …
Múltidéző hologram – kiállítás Debrecenben
A különleges tárlatot zseblámpával a kézben lehet bejárni. Gábor Dénes munkássága, valamint a Nobel-díj elnyerését megalapozó holográfia megismerése inspiráló lehet az elkövetkező nemzedékek számára. Mindez a Múltidéző hologram című kiállítás megnyitóján hangzott el, a debreceni Agóra Tudományos Élményközpontban. A holográfia feltalálója, Gábor Dénes Nobel-díjas mérnök-fizikus születésének 125. évfordulóját 2025-ben ünnepeljük. Ez alkalomból jött létre a …
Az MI-nek jobb a szókincse, mint az embereknek
A mesterséges intelligencia alapú szoftverek verbális intelligenciáját vizsgálták az ELTE PPK-n. A kutatás során kiderült, hogy a gépek még a doktori fokozattal rendelkező anyanyelvi beszélőket is maguk mögé utasítják szóismeretükben. A nagy nyelvi modellek (LLM – large language models) olyan mesterségesintelligencia-típusok, amelyek képesek ember alkotta szövegekhez hasonló tartalmak létrehozására. Ezek a modellek – például a …
2024-es Ig Nobel-díj – az őrült tudomány díjátadó ünnepsége
A 2024-es Ig Nobel-díjakat 34. alkalommal adták át 2024. szeptember 12-én, csütörtökön este az MIT 10. épületének 250-es termében (The Massachusetts Institute of Technology), Cambridge-ben. Négy járványos év után végre megint offline történt a ceremónia és újraindult az a hagyomány, hogy mindenkivel együtt, egy nagy teremben, közönség előtt adják át a díjakat. A 2024-es Ig …
LEGO kalandok: Népszerű dínós LEGO-k és más állatos, növényes készletek
Olcsó poén lenne elsütni, hogy a dínós LEGO, annyi idős, mint a dinoszauruszok maguk. De nem is lenne igaz, tekintve a tényt, hogy az első őslényes készletek a 2000-es évek elején jelentek meg. Csak érdekességként áruljuk el, hogy az úgynevezett Adventures téma 1998-2003 nagy slágere volt, mert a kalandozás egy teljesen új szintjét hozta a …
Érdekességek a kávéról: a világ egyik legnépszerűbb italáról
A kávé világszerte milliók kedvenc itala, és szinte a mindennapi rutinunk része. De, miért is olyan különleges ez a gőzölgő ital? Nézzünk meg néhány érdekességet, amelyek talán még a legnagyobb kávérajongókat is meglepik. A kávé története: egy véletlen felfedezés A kávé felfedezésének legendája szerint egy etióp pásztor, Kaldi, észrevette, hogy kecskéi különösen energikusak lettek, miután …
Kognitív torzítások, torzulások és a tudomány kapcsolata
A kognitív torzulások hibás ítéletek, amelyek a megszokott gondolkodásmódból fakadnak. A kognitív torzítások befolyásolják ítélőképességünket, helyzetfelfogásunkat és a lehetséges kockázatok felmérését. Azt gondolhatnánk, hogy mindez nem jellemző a tudományra. A gyakorlat azonban azt mutatja, hogy mindenki fogékony a sztereotip gondolkodásra, kortól, iskolai végzettségtől és tevékenységtípustól függetlenül. A kognitív torzítások, amelyekre a tudósok is fogékonyak a …
Felvételi nélkül a Szegedi Tudományegyetemre
Nem sikerült a felvételi, de elkezdené a tanulást? Felfrissítené a korábban tanultakat? A részismereti képzések Önnek szólnak! 2024 őszén az anglisztikától a pszichológián át a zenei stúdiógyakorlatig izgalmas, rövid képzések várják a jelentkezőket. A hagyományos képzések mellett a Szegedi Tudományegyetem 23 részismereti képzést indít. Ezekre, felvételi nélkül, szeptember 3-ig lehet jelentkezni és az egyetem felületén …
A hosszú távú sportolói siker titka
Ha egy teniszező az első győzelmét nagy presztízsű tornán aratta, sikeres, hosszú sportkarrier elé nézhet. A korai győzelmek és a versenyek hírneve ugyanis meghatározza a teniszjátékosok pályafutását, sportolói sikerét. Legalábbis hálózattudományi módszerekkel ezt állapította meg egy tanulmány. Chiara Zappalà, a Corvinus kutatója és szerzőtársai több mint 3 ezer profi sportoló vizsgálata alapján nézték meg, milyen …
Száraz levegő, légszárazság, aszály, mik ezek?
Három fogalom, amelyet nem csak a klímaváltozás kapcsán hallhatunk együtt egyre gyakrabban. Ha érzelmekre ható hatásvadász csattanóval nyitjuk a cikket, akkor most mindenkit arra kérünk, hogy csukja be a szemét és nézzünk rá egy utópisztikus világra. Ahol az égbolt állandóan kék, de soha nem jön eső. A fák levelei összepöndörödve hullanak le, a föld repedezik …