A nők részvétele a természettudományos pályákon

Tovább...

Érettségi Felkészítő könyvsorozat

Tovább...

Perbeszédverseny, egy kihagyhatatlan szakmai élmény és fejlődési lehetőség

Tovább...

Magyar kultúra napja programok – Néprajzi Múzeum

Tovább...

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem megelőzte a Harvardot

Tovább...

MI, MAGYAROK

mert fontos, hogy mi történik itthon

A nők részvétele a természettudományos pályákon kiemelkedő fontossággal bír a társadalom és a gazdaság szempontjából. Ács Tünde Fatima kulturális antropológus, a Gábor Dénes-díjasok Klubja Egyesület főtitkára, az Óbudai Egyetem munkatársa szerint, a nők részvétele a természettudományos pályákon kiemelkedő fontossággal bír. A nemi sztereotípiák és társadalmi elvárások régóta hatással vannak a fiatalok pályaválasztására. Sok tanár és …

Az ELTE 2024. február 29-én, egy sajtótájékoztató keretén belül mutatta be az ELTE Érettségi Felkészítő könyvsorozatát. Az Érettségi Felkészítő könyvsorozat az ELTE egyetemi oktatói által szerkesztésével született. Most megjelent négy kötete a kötelező érettségi tantárgyak (magyar nyelv- és irodalom, matematika, történelem) mellett a digitális kultúra érettségihez szükséges ismeretanyagot mutatja be kompakt és könnyen feldolgozható formában. …

Ha a perbeszéd – mint fogalom – szóba kerül, akkor a legtöbb embernek, az amerikai filmek ügyvédi szónoklatai, az esküdtek jutnak az eszébe. Nincs ebben nagy kivetnivaló, hiszen a bírósági tárgyalások, a perbeszéd retorikai, dramaturgiai lehetőségeit már a színház is felfedezte évszázadokkal ezelőtt. Gondoljunk csak Shakespeare A velencei kalmár színművére! De azért tisztázzuk! Egy jogi …

Minden év január 22-én a magyar kultúra napját ünnepeljük 1989 óta. Tesszük mindezt annak emlékére, hogy – a kézirat tanúsága szerint – Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon tisztázta le Csekén a Himnusz kéziratát. Ebből az alkalomból és a Magyar kultúra napja apropóján sok intézmény kínál érdekes programot. Köztük a Néprajzi Múzeum is, amely 2024. …

Mivel a legkorszerűbb eszközökkel működő komposztálótelepe nemzetközi szinten is egyedülállónak számít a felsőoktatási intézmények között. Az Európai Bizottság Körforgásos Gazdaság cselekvési terve és a kapcsolódó irányelvek alapján 2023. december 31-től kötelező lesz a biohulladék elkülönített gyűjtése vagy a keletkezés helyén történő gyűjtése és hasznosítása. A MATE célja, hogy az egyetemi tudásbázist felhasználva feltárja, elemzi és …

2023 emlékezetes év lesz a magyar tudomány számára. A Svéd Királyi Tudományos Akadémia úgy döntött, hogy Pierre Agostininek , Krausz Ferencnek és Anne L’Huilliernek ítéli oda a 2023-as fizikai Nobel-díjat „az anyag elektrondinamikájának tanulmányozására attoszekundumos fényimpulzusokat generáló kísérleti módszerekért”. A három 2023-as fizikai Nobel-díjast kísérleteikért ismerik el, amelyek új eszközöket adtak az emberiségnek az atomokon és molekulákon belüli elektronok világának felfedezéséhez. …

Mindenki büszke rá. Szolnok, mert ott született, Kisújszállás, mert ott volt fiatal és a Szegedi Tudományegyetem mert ott tanult. De persze, elsősorban Magyarország lehet büszke, mert első női Nobel-díjas tudósa dr. Karikó Katalin. Jár neki az elismerés, mindenért IS, de elsősorban a Covid-19 vakcinákban használt módosított hírvivő RNS feltalálásáért Drew Weissmannal együtt. Ketten kapták ugyanis …

Az űrpaprika gondolatáról már tavaly egy röpke gondolaterejéig megemlékeztünk, amikor felhívtuk a figyelmet a zárt gyökérterű hidroponiális űrnövénytermesztőre. Ez lehetővé teszi az űrben történő növények termesztését. De az űrpaprika most a HUNOR (Magyar Űrhajós Program) és a Debreceni Egyetem (DE) kapcsán került elő ismét. A kutatók a hosszútávú űrmissziók élelmiszer-előállítását kiszolgáló rendszerek fejlesztésén dolgoznak. A …

Az elmúlt hónapokban robbanásszerűen került be a köztudatba a mesterséges intelligencia. Habár maga a mesterséges intelligencia nem annyira újkeletű dolog, most az emberek igen nagy hányadát foglalkoztatja a téma. Mi a hagyományos értelemben vett intelligencia? Az intelligencia, egyes szakirodalmak szerint az ember egyik szilárd alaptulajdonság-jegye, ami felnőttkorban már csak csekélyebb mértékben tornázható feljebb. Mégis nagyon …

Az ELKH Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézete (BTK TTI) vezetésével elkészült az 1720-as, 1750-es (erdélyi) és 1780-as évek településszintű összeírásainak és népszámlálásának adataival kiegészített GISta Hungarorum adatbázis és digitális atlasz. Ezzel a már meglévő, 1865 és 1910 közötti adatsorok több száz tematikus, társadalmi-gazdasági-demográfiai viszonyokat ábrázoló online interaktív térképpel kiegészülve segítik a tájékozódást. A digitális platform neve …

Az Új magyar etimológiai szótár elektronikus adatbázisa sokféle szempontból teszi felhasználhatóvá a benne lévő nyelvi-lexikális anyagot. Az Új magyar etimológiai szótár teljes címszóállományát felölelő előszerkesztett anyagból kereshető pdf-fájlok készültek. A szócikkek pedig egy egyszerűbb webes felületen is olvashatók. A munkálatok fő célja az volt, hogy az 1967 és 1976 között megjelent háromkötetes A magyar nyelv …

A palládium mint katalizátor kulcsfontosságú szerepet tölt be a gyógyszeriparban rendkívül gyakran alkalmazott Suzuki-reakcióban. A gyógyszeriparban katalizátorként az egyik leggyakrabban alkalmazott fém a változatos kémiai kötések kialakítására alkalmas palládium. Az ELTE vegyészei nemrég bemutatták, hogy a nemesfém-katalizátor, már nyomnyi mennyiségben is, képes katalizálni az átalakulást. Eredményüket óriási érdeklődés övezte világszerte. Már a lektorálatlan cikkváltozat is …

A magyar felsőoktatási hallgatók valamivel több mint fele küzd enyhe vagy közepesen súlyos lelki problémákkal. Legalábbis ez derült ki a Felsőoktatási Tanácsadás Egyesület (FETA) kutatásából, melyet az ELTE vezetésével a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, a Károli Gáspár Református Egyetem, a Corvinus Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem munkatársai végeztek. A több mint 7 ezer egyetemi …

A metánt mint a földgáz legfontosabb összetevőjét vizsgálja az ELTE Természettudományi Kar kutatócsoportja. Magyarországon a háztartások nagy része földgázt használ fűtésre. Ez az egyik legkörnyezetkímélőbb megoldás otthonaink melegének biztosítására. A metán-levegő elegyek gyulladásával kapcsolatos vizsgálatok legújabb eredménye hozzájárul a fűtés és az áramtermelés hatékonyságának növeléséhez. Illetve a környezeti terhelés csökkentéséhez. Emellett a kutatás az ipari …

Az 1995 után született generáció tagjai nehezebben dolgozzák fel az egyetemi tanulmányokkal járó stresszt, mint a korábbi nemzedék egyetemistái. Legalábbis ez derült ki az ELTE PPK kutatóinak 2004 és 2020 között végzett kutatásából. Mindenkinek más lehet a tapasztalata, de a kutatók azt mondják, hogy jelenleg a felsőoktatás tele van kihívásokkal. Főleg a Z generáció számára. …

MENU

Back