Hol élnek leggyakrabban siklók?

Tovább...

Idén korábban ébredtek a poloskák

Tovább...

Réti csík – az év hala 2024-ben

Tovább...

A polipok és a tintahalak mesterei az RNS-szerkesztésnek

Tovább...

Először dekódolták egy kihalt állat RNS-ét

Tovább...

ÉLŐVILÁG

mert nem vagyunk egyedül

Magyar kutatók megtalálták az okát, miért van több sikló a városias tóparti településeken. Meglepő lehet, de vannak olyan állatok, amelyek kedvelik a városias környezetet, hiszen nagyobb számban fordulnak elő például a Balaton partján. Ez az eredmény a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet (BLKI) kutatóit is meglepte, amikor a mesterséges tóparti élőhelyek hatását vizsgálták a kockássikló-populációk méretére …

A HUN-REN entomológusa szerint az április nyár utáni „február” segíthet abban, hogy idén kevesebb legyen a poloska. Közel 900 poloskafaj él hazánkban, mostanság valójában egyetlen fajt emleget „poloskaként” szinte mindenki Magyarországon. Ez pedig az ázsiai márványospoloska (Halyomorpha halys), amelyet évente kétszer, ősszel és tavasszal érzékelünk nagy számban. Szeptember-október környékén csoportosan vonulnak téli pihenőre,  melynek kedvelt …

Európában valószínűleg az első olyan hal volt, amelyet különböző edényekben tartottak a házakban. Miért? Mert képes volt a vihart már 24 órával előre jelezni. Sőt, a 19. századig a magyar halászat nagy hagyományokkal rendelkező, különleges ágazatát jelentette az úgynevezett „csíkászat” is. A Magyar Haltani Társaság 15. alkalommal szavazott arról, hogy mi legyen az év hala. 2024-ben …

A fehérjék előállítására vonatkozó genetikai utasítások között egy kis változtatás is megakadályozhatja, hogy egy fehérje megfelelően végezze a feladatát. Ez halálos következményekkel is járhat és a változtatás csak alkalmanként hasznos. De nem akkor, ha polip vagy. A polipok sokak szerint olyanok, mint a köztünk élő idegenek. Sok mindent másképp csinálnak, mint a szárazföldi állatok, vagy …

Egy tasmán tigris vagy más néven erszényes farkasból nyert RNS részletekkel szolgált a kihalt állat sejtjeinek működéséről. A kutyaméretű, kihalt állat sárgás színű bundáján sötét csíkok húzódtak. Az állkapcsa pedig több mint 80 fokban nyílt ki. Sajnos a 19. század végén minden elejtett kifejlett tasmán tigris után fejpénzt adtak, így az állatokat majdnem a kihalásig …

Idén kis hazánkban szinte az egész nyár azzal telt a kertező Facebook csoportokban, hogy mindenki malakológus lett. Talán nincs is olyan kiskertész Magyarországon, aki ne tudná, milyen a spanyol meztelencsiga. Vagy, hogy mennyire undorodnak tőle az emberek és mennyire nagyon utálják, mert jelentős pusztítást végez a kertben. Úgy általában a meztelencsigák, egyszerű népnyelven, ezek az …

Viccesen azt is mondhatnánk, hogy a Magyar Kutatási Hálózat Ökológiai Kutatóközpontjának (ÖK) kutatói részvételével fény derült egy inváziós poloska szokására. Az ÖK és a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) munkatársai arra keresték a választ, hogy a Magyarországon legújabban megjelent és egyben legveszedelmesebb inváziós rovar, az ázsiai márványospoloska (Halyomorpha halys) összetett szeme mely spektrális tartományokra …

Ha négylábú barátaink érzékeny gyomrúak, az étrend megváltoztatása hatalmas hatással lehet az egészségére. Az emésztési problémákkal küzdő kutyáknál a megfelelő étrend kiválasztása alapvető jelentőségű, mert a táplálék nem csak hogy csökkentheti a gyomorpanaszokat, de javíthatja az állat életminőségét is. Miért lehet jó megoldás a gabonamentes kutyatáp? A gabonamentes táplálékot eredetileg olyan kutyák számára fejlesztették ki, …

Egy nemrég közzétett tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy az intenzív mezőgazdaság a fő oka számos madár eltűnésének Európában. Messziről közelítünk a témához, de ez a kis előzmény több kommunikációs csavart is hoz, mire eljutunk a vegán forradalom témájához. Európa madárállományának 25 százalékát veszítette el 40 év alatt. Elsősorban a monokultúrák terjeszkedése és a peszticidek …

Az Agrártudományi Kutatóközpont Növényvédelmi Intézete (ATK NÖVI) Evolúciós Ökológiai Osztályának kutatói áttelelő kétéltűek érzékenységét vizsgálták a klímaváltozás és egy gombás fertőzés együttes hatásaira. Eredményeik szerint az erdei békák (Rana dalmatina) áttelelés alatti túlélési esélyeit sem a közeljövőben várható enyhébb téli körülmények, sem a kitridiomikózissal való fertőzöttség nem csökkentik. Sőt a két stressztényező egyidejű jelenléte sem …

A külföldi sajtóban felkapott hírré vált, hogy a poszméhek mint változó testhőmérsékletű állatoknál minden milligrammnyi pollen 0,07 Celsius fokkal emeli meg a méhek testhőmérsékletét. A teljes kapacitásukkal szállító poszméhek testhője pedig akár 2 fokkal is magasabb lehet a pollent nem szállító társaiknál. Az Észak-Karolinai Állami Egyetem kutatása szerint ez azt jelenti, hogy egy forró nyári …

A Hévízi-tó „új” halfaja a párducmintás vértesharcsa (Pterygoplichthys disjunctivus). De ez nem igazán jó hír. A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi őrszolgálatának tagjai 2019 óta rendszeresen végeznek halászati tevékenységet és búvármerülést a Hévízi-tóban. A természetvédelmi célú beavatkozások elsődleges célja az információszerzés, a tóban előforduló állat- és növényfajokról. De ma már sajnos az is cél, hogy …

Ahány darázsfaj, annyiféle alak, csíkozás és viselkedés. Minden Magyarországon megtalálható darázsfaj kicsit más. Vannak olyanok is, amik ránk, emberekre nem veszélyesek, bár a kinézetük nem túl bizalomgerjesztő. Ahhoz, hogy kicsit bátrabban mozogjunk a darazsak világában, érdemes jobban megismerni őket. Egy kis odafigyeléssel ugyanis, nem kell rettegnünk tőlük, hiszen a profi segítség is rendelkezésünkre áll, ha …

Az ELKH Ökológiai Kutatóközpont (ÖK) munkatársai az Egészségbiztonság Nemzeti Laboratórium projekt keretében az idegenhonos sárga kokárdavirág magyarországi elterjedését vizsgálták és az inváziós potenciálja miatt nem javasolják a kokárdavirág kertekbe ültetését. A kutatók célja a faj helyi növényközösségre gyakorolt hatásának felmérése mellett inváziós potenciáljának meghatározása volt. Az eredmények szerint a sárga kokárdavirág egyelőre nem tűnik erős …

Amotz Zahavit valószínűleg a társas interakciók iránti érdeklődése késztette arra, hogy az állati jelek evolúciójára összpontosítson. Zahavi legismertebb tudományos eredménye a hátrányelv, ami az „őszinte jelzések” meglétét magyarázza, állati vagy akár emberi kontextusban. A hátrányelv szerint azok az állatok, amelyek „jó minőségű”, költséges jelzéseket küldenek (például egészséges, színes, nagy tollazat), nagyobb előnyhöz jutnak a szaporodásban, …

MENU

Back