EGÉSZSÉG ÉS ÉLETMÓD
Mert egészség nélkül nincs tudomány semInnovatív légzésfunkciós mérőeszköz
Az SZTE Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kar (SZTE SZAOK) Kardiopulmonális Kutatócsoportja egy hordozható, otthoni használatra is alkalmas légzésfunkciós mérőeszköz megalkotásán dolgozik. Ez az innovatív légzésfunkciós mérőeszköz nemcsak a betegek életminőségét javíthatja, hanem a telemedicina és az egészségtudatos életmód terén is új lehetőségeket nyithat meg. Az SZTE SZAOK, TTIK Orvosi Fizikai és Orvosi Informatikai Intézet hosszú évek …
Virtuális autizmust okoz az ovisok kütyühasználata?
Aggasztó jelenségekkel szembesültek magyar kutatók, akik a kisgyerekek digitális eszközhasználatát vizsgálták a koronavírus-pandémia időszakában, a járványügyi intézkedések alatt és után. A szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy teljes generációk nőhetnek fel a nyelvi képességek csökkenésével, a beszédértés zavaraival küzdve. Ez kihathat a jövő társadalmának egészére. A virtuális autizmus háttérben a sokszor korlátlan kütyühasználat, a kisgyerekeket érő, minden …
Biológiai gyógyszerek az artritiszek és az oszteoporózis kezelésében
Tudta, hogy az artritiszek (ízületi gyulladások) a fiatal- és középkorú korosztályt, számos esetben a gyermekeket veszélyeztetik. Az artritiszes esetek száma Magyarországon meghaladja a 150 ezret. Meglepő lehet, de köztük több ezer gyermek szenved a betegségben. Az idetartozó kórképek a végtagízületeket és a gerincet egyaránt érinthetik. Egyes ízületi gyulladások magasabb halálozási aránnyal járnak, így például a …
Az opál lett az év ásványa
A gyémánt értékével vetekedő, babonák övezte opál lesz 2025-ben az Év Ásványa. A Földtudományi Forgatagon hirdették ki, hogy a szavazás eredményeképpen 2025-ben az Év Ásványa az opál. Az opál víztartalmú szilícium-dioxid változat, amelynek az SZTE Földrajz- és Földtudományi Intézet Koch Sándor Gyűjteményében is vannak szép és különleges példányai. A közönséges opál többféle változatban fordul elő, …
Gyerekek egészsége és a zaj
Nagyon kevesen gondolnak bele abba, hogy a zaj okozta károsodás élethosszig tartó hatást jelenthet a gyermekekre. Bár a gyerekek természetüknél fogva néha zajosak, ha jobban belegondolunk a gyerekek egészsége és a zaj, vagy a zajártalom nagyon is összefügg. A hosszabb ideig fennálló zajártalom ugyanis hatással van a korai gyermekkori fejlődésre, a tanulmányi eredményekre és az …
Zajszennyezés és szívbetegségek kapcsolata
Tudta-e, hogy a zajszennyezés olyan gyakran figyelmen kívül hagyott környezeti stresszforrás, amely növelheti a súlyos egészségügyi állapotok, köztük a szívbetegségek kockázatát. Ma már a zajszennyezés és a szívbetegségek közötti kapcsolat egyre nagyobb figyelmet kap a közegészségügyi kutatásokban. Köszönhető ez talán annak is, hogy a WHO adatai szerint a zajszennyezés a második legfontosabb környezeti ártalom a …
Komoly előrelépés a migrénnel kapcsolatos gyógyszerkutatásban
Biztató eredményt értek el szegedi kutatók a migrén elleni küzdelemben. A migrén sokszor elviselhetetlen szenvedéssel jár, de ez a fejfájástípus nem csak ezért számít a neurológia egyik legfontosabb betegségének. A világ lakosságának 10-16%-a szenved a migréntől, ezért a migrénnel kapcsolatos gyógyszerkutatások mindennaposak. A HUN-REN-Szegedi Tudományegyetem Idegtudományi Kutatócsoportjának vezetője, Dr. Vécsei László professzor szerint egy új …
Új felfedezés a szuperbaktériumok elleni küzdelemben
Áttörő felfedezést tett a szuperbaktériumok elleni küzdelemben egy magyarok vezette kutatócsoport. Egyedülálló szuperbaktérium-térképet készítettek magyar kutatók egy nemzetközi projekt keretében. A térkép az egyik legveszélyesebb kórházi baktérium globális jelenlétét és terjedését mutatja be részletesen. Ezzel a HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközpontban működő Biotechnológiai Nemzeti Laboratórium vezette kutatás eredményei új fejezetet nyithatnak az antibiotikum-rezisztens kórházi fertőzések elleni …
A magyar serdülők egészségmagatartása riasztó képet mutat
Kedvezőtlen étkezési és fizikai aktivitási szokások, romló szerhasználati és egészségiállapot-mutatók, de javuló tendenciák is megfigyelhetők a magyar serdülőkorú iskolások körében. Az ELTE PPK kutatóinak legutóbbi felmérése a WHO-val és hazai partnerként a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézettel együttműködésben zajlott az „Iskoláskorú gyermekek egészségmagatartása” című nemzetközi kutatás részeként. A hazánkban egyedülálló életmódkutatás négyévenként gyűjt adatokat az 5., …
Mesterséges intelligencia segítheti a koraszülött babák gyorsabb fejlődését
Mesterséges intelligencia segítségével monitorozza a koraszülött csecsemők életfunkcióit a HUN-REN SZTAKI (Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet) fejlesztésében készülő termékcsalád. Az adatok segíthetnek abban, hogy a babák akkor kapjanak kezelést, támogatást, amikor bioritmusuk alapján az a legalkalmasabb. A kutatók célja egy olyan MI-alapú rendszer kifejlesztése is, amely a baba arcmimikája, hátának és kezének feszülése alapján állapítja meg …
Új magyar antibiotikum
A sejtfalat szétroncsolva pusztítja el a baktériumokat az új magyar antibiotikum. A WHO előrejelzése szerint 2050-re retteghetünk a szuperbaktériumoktól, mert vezető halálok lehet a hagyományos antibiotikumoknak ellenálló mikroorganizmusok miatt kialakuló fertőzés. Az ellenük való küzdelemhez új típusú, egyedi hatásmódú vegyületekre van szükség. A HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont (HUN-REN TTK) kutatói most egy reményteli új irány felé …
Bakteriofág vírusok – Harc a szuperbaktériumok ellen
„Precíziós” vírusokkal és folyamatosan frissülő térképpel harcolnak a szuperbaktériumok ellen a HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközpont (HUN-REN SZBK) kutatói. A Közép-kelet-, illetve Délkelet-Európában, elsősorban kórházakban terjedő, antibiotikum-rezisztens baktériumok ellen fejleszt különleges eljárást, illetve szolgáltatást a Kintses Bálint (HUN-REN SZBK) vezette kutatócsoport. A cél egy folyamatosan frissülő szuperbaktérium-térkép létrehozása. Ennek segítségével a kellő pillanatban készíthető el egy …
3 káros tévhit a vérszívó poloskával kapcsolatban
A vérszívó poloska, amit talán jobban ismerünk ágyi poloskaként sokkal régebb óta jelen van Földünkön, mint sem gondolnánk. Pontos eredetük és evolúciójuk nem igazán ismert, de ez az emberi élőhelyek és közösségek közelében megtalálható rovarfaj már évszázadok óta létezik. Az ágyi poloskákra vonatkozó írásos említések több ezer évre nyúlnak vissza. Egyesek szerint már az ókori egyiptomi …
Gyógyszerhatóanyag-vizsgálatok felgyorsítása
Egy új technológia elősegíti a mikrofluidikai Organ-on-Chip rendszerekben kialakított sejtkultúrák kémiai környezetének és metabolizmusának közvetlen feltérképezését és ezen keresztül a betegségek mechanizmusainak és kezelésének megértését. A HUN-REN Energiatudományi Kutatóközpont Műszaki Fizikai és Anyagtudományi Intézetének (HUN-REN EK MFA) kutatói az Aedus Space Kft.-vel és a holland Micronit B.V. céggel együttműködve mikroszkopikus környezetben alkalmazható optikai és elektrokémiai …
Szennyvíz, a betegségek nyomon követésének kulcsa
Mindennap halljuk, hogy a szennyvízben mért SARS-CoV-2 örökítőanyag országos átlagkoncentrációja most például további enyhe emelkedést mutat. De belegondoltunk-e az adatkinyerési folyamat jelentőségébe? Mert nem csak a COVID-ról árulkodik a szennyvíz vizsgálata. John Snow orvos 1850-es évekbeli megfigyelései lehetnek a történelmi alapok. Eszerint a londoni kolerajárványok összefüggésben voltak a szennyezett vízzel. De annak ellenére, hogy a 20. …