A magyar serdülők egészségmagatartása riasztó képet mutat

Tovább...

Mesterséges intelligencia segítheti a koraszülött babák gyorsabb fejlődését

Tovább...

Új magyar antibiotikum

Tovább...

Bakteriofág vírusok – Harc a szuperbaktériumok ellen

Tovább...

EGÉSZSÉG ÉS ÉLETMÓD

Mert egészség nélkül nincs tudomány sem

Kedvezőtlen étkezési és fizikai aktivitási szokások, romló szerhasználati és egészségiállapot-mutatók, de javuló tendenciák is megfigyelhetők a magyar serdülőkorú iskolások körében. Az ELTE PPK kutatóinak legutóbbi felmérése a WHO-val és hazai partnerként a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézettel együttműködésben zajlott az „Iskoláskorú gyermekek egészségmagatartása” című nemzetközi kutatás részeként. A hazánkban egyedülálló életmódkutatás négyévenként gyűjt adatokat az 5., …

Mesterséges intelligencia segítségével monitorozza a koraszülött csecsemők életfunkcióit a HUN-REN SZTAKI (Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet) fejlesztésében készülő termékcsalád. Az adatok segíthetnek abban, hogy a babák akkor kapjanak kezelést, támogatást, amikor bioritmusuk alapján az a legalkalmasabb. A kutatók célja egy olyan MI-alapú rendszer kifejlesztése is, amely a baba arcmimikája, hátának és kezének feszülése alapján állapítja meg …

A sejtfalat szétroncsolva pusztítja el a baktériumokat az új magyar antibiotikum. A WHO előrejelzése szerint 2050-re retteghetünk a szuperbaktériumoktól, mert vezető halálok lehet a hagyományos antibiotikumoknak ellenálló mikroorganizmusok miatt kialakuló fertőzés. Az ellenük való küzdelemhez új típusú, egyedi hatásmódú vegyületekre van szükség. A HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont (HUN-REN TTK) kutatói most egy reményteli új irány felé …

„Precíziós” vírusokkal és folyamatosan frissülő térképpel harcolnak a szuperbaktériumok ellen a HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközpont (HUN-REN SZBK) kutatói. A Közép-kelet-, illetve Délkelet-Európában, elsősorban kórházakban terjedő, antibiotikum-rezisztens baktériumok ellen fejleszt különleges eljárást, illetve szolgáltatást a Kintses Bálint (HUN-REN SZBK) vezette kutatócsoport. A cél egy folyamatosan frissülő szuperbaktérium-térkép létrehozása. Ennek segítségével a kellő pillanatban készíthető el egy …

A vérszívó poloska, amit talán jobban ismerünk ágyi poloskaként sokkal régebb óta jelen van Földünkön, mint sem gondolnánk. Pontos eredetük és evolúciójuk nem igazán ismert, de ez az emberi élőhelyek és közösségek közelében megtalálható rovarfaj már évszázadok óta létezik. Az ágyi poloskákra vonatkozó írásos említések több ezer évre nyúlnak vissza. Egyesek szerint már az ókori egyiptomi …

Egy új technológia elősegíti a mikrofluidikai Organ-on-Chip rendszerekben kialakított sejtkultúrák kémiai környezetének és metabolizmusának közvetlen feltérképezését és ezen keresztül a betegségek mechanizmusainak és kezelésének megértését. A HUN-REN Energiatudományi Kutatóközpont Műszaki Fizikai és Anyagtudományi Intézetének (HUN-REN EK MFA) kutatói az Aedus Space Kft.-vel és a holland Micronit B.V. céggel együttműködve mikroszkopikus környezetben alkalmazható optikai és elektrokémiai …

Mindennap halljuk, hogy a szennyvízben mért SARS-CoV-2 örökítőanyag országos átlagkoncentrációja most például további enyhe emelkedést mutat. De belegondoltunk-e az adatkinyerési folyamat jelentőségébe? Mert nem csak a COVID-ról árulkodik a szennyvíz vizsgálata. John Snow orvos 1850-es évekbeli megfigyelései lehetnek a történelmi alapok. Eszerint a londoni kolerajárványok összefüggésben voltak a szennyezett vízzel. De annak ellenére, hogy a 20. …

A fertőző betegségek megmutathatják, hogy az emberek milyen kapcsolatban állnak a bolygó többi részével. Mivel David Hayman, a Tāwharau Ora Állatorvostudományi Iskola professzora holisztikusan szemléli a fertőző betegségek megjelenésében szerepet játszó tényezőket és lépéseket, ezért a fenti következtetésre jutott. Az új-zélandi illetőségű járványügyi epidemiológus és betegségökológus szerint szinte minden fertőző emberi betegség más fajból származik …

A fizioterápia, olyan terápiás módszer, amely fizikai eszközöket és gyakorlatokat használ az emberi test mozgékonyságának helyreállítására és a funkcionális képességek javítására. A fizioterápia egy széles körben alkalmazott terápiás megközelítés, amely segíthet az izom-, a csontrendszeri, neurológiai, mozgásszervi problémák kezelésében. A fizioterápia lényege és célja A fizioterápia az egészségügyi terület egyik legfontosabb része, amely a betegek …

Az ELKH Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet (KOKI) kutatói a pajzsmirigyhormon agyi transzportját vizsgálva alaptudományi és transzlációs szempontból egyaránt jelentős eredményeket értek el. A KOKI csoportvezetői, Dr. Gereben Balázs és Dr. Fekete Csaba innovatív kutatási eszközt fejlesztettek ki a pajzsmirigyhormon (PMH) jelátvitelének sejttípus-specifikus vizsgálatára. A kutatók szabadalmaztatott egérmodelljének segítségével elért úttörő eredményeinek egyes vonatkozásai a pajzsmirigy-alulműködés (hipotireózis) …

Új szuperbaktérium-ölő antibiotikumot fedeztek fel mesterséges intelligencia segítségével. A mesterséges intelligencia segített leszűkíteni a több ezer potenciális vegyületet arra a maroknyira, amelyet aztán a kutatók a laboratóriumban teszteltek. Az eredmény egy erős, kísérleti antibiotikum, az abaucin. Kanadai és amerikai kutatók szerint a mesterséges intelligencia segítségével jelentősen felgyorsítható az új gyógyszerek felfedezése. Az antibiotikumok elpusztítják a baktériumokat, …

Az elmúlt néhány évtizedben az öngyilkosságok globális aránya mintegy 30%-kal csökkent. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legfrissebb becslései szerint az öngyilkosságok közel 80%-a alacsony és közepes jövedelmű országokban jelentkezik. Ott, ahol a világ lakosságának nagy része él. Míg az öngyilkosságok száma világszerte csökken, egyes országokban, például Zimbabwéban, Jamaicában, Dél-Koreában és Kamerunban nő. Bár a világban sokan úgy …

Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) állásfoglalása a melatonin étrend-kiegészítőként történő felhasználásával kapcsolatban márciusban látott napvilágot. Az állásfoglalás szerint a melatonin étrend-kiegészítőként történő felhasználásával kapcsolatban több megkeresés érkezett Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézethez. Ezért volt szükség vizsgálatra. Az OGYÉI, véleményének kialakítása során, a melatonin hosszútávú alkalmazásának biztonságosságát tartotta szem előtt, álláspontja pedig az lett, …

Az ELKH Ökológiai Kutatóközpont (ÖK) Evolúciótudományi Intézete idén is folytatja az országban nem őshonos Hyalomma kullancsok hazai megjelenését kutató Kullancsfigyelő programját. A Kullancsfigyelő program keretein belül a kutatók a citizen science módszerével, a lakosság bevonásával már a tavasz kezdetétől gyűjtik az adatokat az országban újonnan megjelenő veszélyes fajokról. Emellett elindítják az új „Kullancs a kertben” …

Süketen született kisgyerekeknek és időskori hallásvesztésben szenvedőknek kínál megoldást egy hallásjavító műtét. A Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) olyan hallásjavító műtéteket valósítanak meg rutinszerűen és pozitív eredménnyel, amelyek 15 évvel ezelőtt szinte lehetetlennek tűntek. Az operációknak alacsony a kockázata és óriási a sikere, mert például süketen született gyermekek kaphatják vissza hallásukat, hogy teljes életet élhessenek. Emellett az …

MENU

Back