Fontos mérföldkő az Ariel küldetésben

Tovább...

Szeptemberi égbolt – érdekességek

Tovább...

Szegedi fejlesztésű kísérletek a BME műholdján

Tovább...

Komondor és puli az űrben – Canes venatici

Tovább...

Űrkutatás a Szegedi Tudományegyetemen

Tovább...

UNIVERZUM

a világ, ami körülvesz minket

Fontos mérföldkő a Magyar Kutatási Hálózat Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont (CSFK) kutatóinak részvételével megvalósuló Ariel küldetésben. Az Ariel küldetés az ESA 2029-ben indítandó, közepes kategóriájú tudományos missziója. A 4 évig tartó Ariel küldetésben a bolygórendszerek kialakulásának és fejlődésének alapvető kérdéseire keresik a választ. 1000 távoli csillag körül keringő bolygót fognak majd megfigyelni a látható és …

Szeptemberi égbolt idén is érdekes lesz. 1-jén kezdődik a meteorológiai ősz és hamar itt lesz az őszi napéjegyenlőség is (szeptember 23.). A meteorológiai ősz (a szabványos/csillagászati ​​ősztől eltérő) szeptember 1-jén kezdődik és november 30-án ér véget. A napéjegyenlőséggel kapcsolatban pedig érdemes megjegyezni, hogy igazából nem szeptember 23-ára esik. A légkör fénytörő tulajdonsága (refrakció) miatt a …

A Szegedi Tudományegyetem űrkutatási tevékenységének legutóbbi sikere a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem MRC-100 műholdja, melynek szegedi fejlesztései és kísérletei az űrben és a Földön is működnek. Kiss Ádám, egy azok közül az SZTE hallgatók közül, aki a műholddal az űrbe juttatott eszköz fejlesztésében is részt vett, majd épített egy földi vevőállomást, amely az elsők …

A Nemzetközi Csillagászati Unió (IAU) az exobolygók elnevezésére kiírt pályázatán elfogadta a magyar csapat javaslatát. A Nemzetközi Csillagászati Unió 2022-ben harmadik alkalommal írta ki azt a pályázatot (NameExoWorlds 2022), amelyen a résztvevők exobolygók (a Naprendszeren kívül található planéták) és központi csillagjuk elnevezésére lehetett javaslatot tenni. Idén 20 exobolygórendszer kapott új nevet, amelyekért több mint 8800 …

A Szegedi Tudományegyetemen már korábban is zajlottak űrkutatáshoz kapcsolódó projektek. A mikrogravitációban végzett kísérletek és az űr-orvoslás mellett most az informatika területén, egy műholdon az űrbe juttatott eszköz fejlesztésében vettek részt az SZTE kutatói. A BME projektjéhez kapcsolódva, annak jelentős anyagi támogatásával, egy űrkutatási projekthez kapcsolódnak az SZTE TTIK informatikusainak fejlesztései. Így a Szegedi Tudományegyetemen …

A Németh Zoltán az ELKH Wigner Fizikai Kutatóközpont (Wigner FK) kutatója óriás mágneses örvényeket fedezett fel a Szaturnusz mágneses terében. A felfedezett mágneses örvények teljesen új megvilágításba helyezi az óriásbolygók magnetoszférájának szerkezetéről szóló ismereteinket. Amikor az óriásbolygók erős mágneses tere kölcsönhatásba lép a napszéllel, vagyis a Napból folyamatosan kifelé fújó töltött részecskeáramlattal, egy hatalmas mágnesezett …

Előrelépés történt a rejtélyes Kordylewski-porhold vizsgálatában. Mivel Horváth Gábor asztropolarimetriai kutatócsoportja (Slíz-Balogh Judit, Mádai Attila, Sári Pál, Barta András és Horváth Gábor) ismét észlelte a Föld-Hold rendszer L4 és L5 Lagrange-pontjainak gravitációs csapdázóképességét, végképp bizonyított a bolygóközi porból összegyűlt Kordylewski-porholdak létezése. Egy közös tömegközéppont körül keringő égitestpár gravitációs terében 5 pont van, ahova, ha megfelelő …

A CSFK kutatóit is a tagjai között számon tartó Gaia Kollaboráció a Tejútrendszer forradalmian új háromdimenziós térképének elkészítéséért elnyerte a 2023. évi Berkeley-díjat. Számos magyar kutató képviseli hazánkat abban a konzorciumban, amelynek a 2023-as Lancelot M. Berkeley − New York Community Trust „Érdemes Munka a Csillagászatban” díjat odaítélték. Az elismerést a Gaia-projekt megvalósításáért felelős konzorcium …

A Magyar Asztronautikai Társaság (MANT) pályázatot hirdetett fiataloknak, melynek keretein belül megtervezhetik a következő magyar asztronauta programját. Zajlanak a HUNOR űrhajós program előkészületei, így 2024-ben vagy 2025-ben ismét magyar kutató űrhajós utazhat a Nemzetközi Űrállomásra. Neki lehetősége lesz, hogy hazánk űrkutatói és mérnökei által kidolgozott tudományos-technikai kísérleteket hajtson végre. Az Űrkutatás Napja alkalmából idén is …

A James Webb űrteleszkóp ismét lenyűgöző felvételeket készített az érdeklődők legnagyobb örömére. A James Webb űrteleszkóp már a fellövése óta eltelt rövid idő alatt is beváltotta a hozzá fűzött reményeket. Korábban részletes felvételeket láthattunk egy exobolygóról. Most pedig a Teremtés Oszlopait ismerhetjük meg közelebbről. A találóan elnevezett Teremtés Oszlopai, a ködön belüli aktív csillagképző régió …

Európa legjobb 10 rakétafejlesztő csapata között a BME Suborbitals. Kiváló teljesítménnyel képviselte hazánkat Európa legnívósabb nemzetközi rakétaversenyén a Budapesti Műszaki Egyetem fiatal mérnökjelöltjeiből álló BME Suborbitals csapata. A Portugal Space Agency (Agência Espacial Portuguesa) és az European Space Agency által szervezett European Rocketry Challenge-re október 11-18. között került sor a Portugál Ponte de Sor-ban. Itt …

Megszületett a döntés. 2024 után kivonják az Orosz Föderációt az ISS projektből. Ezt Jurij Boriszov, a Roszkozmosz új, július 15-én kinevezett vezérigazgatója jelentette be Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott megbeszélése után. Bár Boriszov hangsúlyozta, hogy eleget tesznek minden kötelezettségüknek partnereik felé, de a döntés és a 2024 utáni kivonulás erről az állomásról megszületett. Ezzel együtt 2024-re …

A Szegedi Tudományegyetem kutatói is megkezdik a munkát az emberiség eddigi legjobb űrteleszkópjával. Július 11-én, hétfőn Joe Biden elnök jelenlétével nyilvánosságra hozta a James Webb Űrteleszkóp egyik első képét a washingtoni Fehér Házban tartott sajtótájékoztatón. Ezzel a NASA 10 milliárd dolláros James Webb-űrteleszkópja tudományos ciklusát hivatalosan 2022. július 11-én kezdte meg.   Szegedi és szegedi …

Újabb mérföldkőhöz érkeztek az Einstein Teleszkóp (a gravitációs kutatások egyik kiemelt infrastruktúrája) megépítését előkészítő munkálatok. A budapesti 12. Einstein Teleszkóp Szimpózium keretében a több mint 1200 kutatót képviselő résztvevők, hivatalosan is létrehozták az Einstein Teleszkóp Kollaborációt.  A gravitációs hullámok kutatásában a 2016. február 11.-i dátum fémjelez egy meghatározó mérföldkövet, mert a LIGO/VIRGO Kollaboráció ekkor jelentette be a …

A BME Suborbitals, a Műegyetem fiatal mérnökjelöltjeiből álló csapata Európa legnívósabb nemzetközi rakétaversenyére jutott ki egyedi fejlesztésű rakétájával. Így az European Rocketry Challenge 7 napos portugáliai eseményén lesz lehetőségük, Európa legjobb egyetemeinek hallgatóival, összemérni a tudásukat. A BME Suborbitals, a Budapesti Műszaki Egyetem mostanra 50 főből álló csapata 2021 elején alakult azzal a céllal, hogy szakmai …

MENU

Back