Mikroszkopikus gombák és veszélyes kórokozók

Tovább...

Biodóm – nagy ívű projekt, áldozat és kihagyott lehetőség

Tovább...

Egy csendes-óceáni jelenség miatt lehet több zivatar Magyarországon

Tovább...

Hogyan érjünk el hatalmas energiamegtakarítást?

Tovább...

Gyémánt és Szeged? Mi az összefüggés?

Tovább...

KÖRNYEZET

Ismerd meg a világot!

A mikroorganizmusok nagy többsége ártalmatlan, sőt még hasznos is lehet. A kórokozó mikroorganizmusok, bár a teljes mikrobiális világnak csak kis részét képviselik, nagy figyelmet kapnak, mert veszélyt jelentenek az emberi vagy állati egészségre, illetve a mezőgazdaságra. Egyes mikroszkopikus gombák és veszélyes kórokozók súlyos gazdasági és környezeti következményekkel járó, akár pestisméretű betegségeket okozhatnak. Ezek közé tartozhatnak …

Kezdjük azzal, hogy sokkal jobb lenne állatokat látni a Biodómban, mint fényművészeti kiállítást. Még akkor is, ha az egyébként színvonalas. Annak a Biodómnak, amit a Fénydóm 2. kiállítás alkalmával még a zárás előtt két nappal sikerült látnunk 2024 december elején, már legkésőbb 2024 őszén átadásra kellett volna kerülnie. A márciusi Fénydóm kiállítás volt az első …

A csendes-óceáni El Nino-Déli Oszcilláció (ENSO) erős meleg fázisai után jelentősen megnőhet a villámtevékenység a Föld északi féltekéjén. Legalábbis, ezt jelezték a soproni HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (FI) munkatársai. Hazánkban már az 1980-as évek óta kísérleteznek a villámok által keltett nagyon alacsony frekvenciás természetes rádiózaj észlelésével. 1993 óta egy gömbantennával detektálják az elektromos térben …

Hatalmas energiamegtakarítást érhetnénk el Európában, ha az energiastratégiák figyelembe vennék az emberi tényezőt. Legalábbis ez derült ki egy most megjelent nagy nemzetközi kutatásból, amelynek Magyarországra vonatkozó részét az ELTE Természettudományi Kar munkatársai dolgozták ki. A kutatók javaslatai nem csak az energiacsökkentést, de a megújuló energiaforrások jelentős növelését és Európa külső energiafüggésének csökkentését is segítenék. Hogyan …

Dollármilliókat spórolhat a gyémántbányászatnak a Szegedi Tudományegyetem kutatása. Szeged és a gyémánt kapcsolatát nem is olyan nehéz megtalálni. Ugyanis a gyémántkitermelés költséghatékonyabbá tétele mellett jelentősen csökkenti a környezeti terhelést is az a kutatás, amelyet a Szegedi Tudományegyetem Geológia Tanszékén végeznek. Sahroz Khan, az SZTE Földtudományok Doktori Iskolája PhD-hallgatója kutatásának fókuszában az áll, hogy mi különbözteti …

A mezőgazdaság folyamatosan kihívásokkal néz szembe, különösen a növények tápanyagellátásának biztosításakor. A műtrágyák mellett egyre nagyobb figyelem irányul a lombtrágyákra. Vajon melyik lehetőség kínálja a jobb megoldást? Cikkünkben erre a kérdésre keressük a választ. A lombtrágya és a műtrágya közötti különbség alapvetően az alkalmazás módjában és hatásmechanizmusában érhető tetten. Előbbit a levelekre juttatják, a növény pedig …

Az ökoinnováció a környezeti fenntarthatóság és a technológiai fejlődés összefonódására utal. A gazdasági területek piaci résztvevői az innovációt a fejlődéshez, növekedéshez és versenyképességhez vezető egyik legfontosabb tényezőnek tekintik. A környezeti innováció, más néven  az ökoinnováció, az innováció egyik sajátos formája. Célja a termékek és a termelési folyamatok természeti környezetre gyakorolt ​​hatásának csökkentése. De a fogalom …

Az egyik legnagyobb kérdés a témában, hogy biológiai vagy kémiai fegyverekkel harcoljunk a szúnyogok ellen? Az emberiség vérmes haragjában hol kémiai, hol pedig biológiai irtószerekkel ront nyaranta a szúnyogokra. Mert a szúnyogok elleni harcban csak egy dolog számít: minél kevesebb szúnyog legyen és még annál is kevesebb szúnyogcsípés érjen bennünket. A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont (ÖK) …

A cikk apropóját az adta, hogy néhány hete az orosz Fjodor Konyjuhov és Igor Potapkin motoros siklóernyővel a világon először szállt le az Északi-sarkon. Azt talán mindenki tudja, hogy a pingvinek a Déli, a jegesmedvék pedig az Északi-sarkon élnek. Az is az alapvető tudás része, hogy az Északi-sark egy szárazfölddel körülvett óceán, míg az Antarktisz egy …

A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont (HUN-REN ÖK) munkatársai szerint a klímaváltozás hazai ökoszisztémára gyakorolt hatásai a korábban állandó vizű hegyi patakok esetében a legaggasztóbbak. Egyre gyakrabban száradnak ki hazánkban a hegyi patakok, ami felkészületlenül éri élővilágukat. A kiszáradás miatt a fajok és az egyedek száma csökken, ám az első, rövid idejű kiszáradások után megnő azoknak a …

Lebillenhet-e a 360 tonnás ingókő-látványosság? Ezt a valós problémát vizsgálták háromdimenziós pontfelhő segítségével a HUN-REN–BME kutatócsoportjának munkatársai. A spanyolországi Pena do Equilibrio nevű, tekintélyes súlyú ingókő stabilitását a HUN-REN–BME Morfodinamika Kutatócsoport munkatársai és spanyol kollégáik vizsgálták. A vizsgálat egyik érdekessége, hogy a kutatók azonosítottak egy olyan mozgatási pályát, amelynek mentén hat erős férfi képes lenne …

Mágneshorgászok segítségével elsőként mérték fel a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont (HUN-REN ÖK) kutatói a hazai vizekben elvesztett horgászeszközöket. Fémtárgyak vízből történő kiemelésére specializálódott mágneshorgászok közösségi média bejegyzései alapján becsülték meg az elvesztett horgászeszközök és -felszerelések számát, típusát hazánkban. A Hydrobiologia nevű tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint legalább néhány tízezer, de akár több százezer horgászfelszerelés is lapulhat …

A nürnbergi BIOFACH (a világ vezető bioélelmiszer vására és konferenciája) volt a helyszíne a “The World of Organic Agriculture” című statisztikai évkönyv bemutatójának. Immár 25. alkalommal kaphatunk áttekintést az ökológiai mezőgazdaság, az ökogazdálkodás globális fejlődéséről. A svájci ökológiai mezőgazdasági kutatóintézet (FiBL) és az Ökogazdálkodók Nemzetközi Szövetsége (IFOAM) által kiadott statisztikai évkönyv is 25. jubileumát ünnepelte. …

Az élőhelyek fragmentációja egyre növekvő globális fenyegetést jelent a természetes ökoszisztémákra. E folyamat mérséklése és visszafordítása napjainkban az egyik legnagyobb kihívás, a biodiverzitás megőrzése szempontjából is. Az öt hektárnál kisebb tavak, apró méretük és egyedi élőlényközösségeik miatt, a legsebezhetőbb ökoszisztémák közé tartoznak. Számuk és kiterjedésük globálisan csökken, ezért kiemelt figyelmet kell fordítani megőrzésükre. Ha egy …

1924-ben alapították a Földrajzi Intézetet, a mai Geoinformatikai, Természet- és Környezetföldrajzi Tanszék és Gazdaság- és Társadalomföldrajz Tanszék elődjét a Szegedi Tudományegyetemen. Szegedre, a régióra és az országra is komoly hatása volt az elmúlt bő 100 évben azoknak a kutatásoknak, amelyeket a Szegedi Tudományegyetem földrajz és földtudományi oktatói, kutatói végeztek. A Kolozsvárról áttelepülő földtudományi, földrajzi oktatás …

MENU

Back