Az év eddigi legfényesebb üstököse


Az év eddigi legfényesebb üstököse
A C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) útja az égen. © Vito Technology, Inc. - Forrás: starwalk.space
Olvasási idő: 2 perc

Október közepén érkezik a Föld közelébe a C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) nevű üstökös.

Az év egyik legizgalmasabb égi jelenségének ígérkező esemény, illetve az év legfényesebb üstököse szabad szemmel is megfigyelhető lesz. Sárneczky Krisztián, a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont kutatásvezetője felhívta rá a figyelmet, hogy a C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) egy újonnan felfedezett üstökös, amelyet 2023 elején észleltek először a kínai Bíbor-hegyi Obszervatóriumban. Ezt az észlelést néhány héttel később az amerikai vezetésű ATLAS projekt is megerősítette. Az üstökös pályája alapján 2024 szeptemberében érte el legközelebbi pontját a Naphoz, ekkor szabad szemmel is látható volt a déli féltekéről. A szakértők szerint bár már távolodik, fényessége október második felében is magas lehet, így különleges égi látványosságra számíthatunk.

A leglátványosabb éppen akkor volt, amikor október 9-10-e környékén a nappali égen látszott. De a következő napokban, hetekben előbb az alkonyati, majd az éjszakai égbolton is megfigyelhető lesz. A csillagászok szerint október 14-15-én érdemes először keresni az üstököst az alkonyi égen.

Ha valaki megkeresné a C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) nevű üstököst, akkor

a kométa és az év legfényesebb üstököse megfigyeléséhez, napnyugta után 1-1,5 órával jó kilátást kell találnia a nyugati horizontra. Olyan helyen ahol alacsony a fényszennyezés. Ha ez megvan, akkor naplementekor a nyugati égbolt irányában egy sárgás fényű, csepp formájú csóvát figyelhetünk meg. Ha valaki nem bízná a véletlenre, akkor a Svábhegyi Csillagvizsgáló több eseményt is hirdetett az üstökös érkezése kapcsán. Az október 19-i programra még vannak szabad helyek. Ahogy írják, az este sztárja a C/2023 A3 üstökös lesz, amelynek hosszú, fényes csóváját és magját is megfigyelhetik az érdeklődők.

„Az ilyen üstökösök különösen érdekesek a csillagászoknak is, mivel speciális pályájuk miatt – a C/2023 A3 közvetlenül a Nap és a Föld között halad el. A Nap pedig kedvező módon megvilágítja az üstökösből kiszabadult porszemcséket, amelyeket elhaladása során maga mögött hagy – pontosabb képet kaphatnak arról, hogy egy ilyen égitest milyen porszemeket dob ki magából” – magyarázta Sárneczky Krisztián.

Mivel hasonló üstökösök többször keresztezik a Föld vagy a Hold útját is, a mostani jelenség képes megmutatni a kutatóknak nemcsak az ilyenkor kidobódó porszemek méretét, hanem sűrűségét is. Ezért a jövőben könnyebb lehet kiszámolni, mekkora veszélyt jelentenek a hasonló találkozások egy esetleges jövőbeli Hold- vagy Mars-küldetésre.

Binokulárban sokkal könnyebben láthatjuk a fényes üstökösmagot, amelyből a kiinduló porcsóvát is észlelhetjük. A csóva mérete és alakja igen izgalmasan alakulhat. Az esti égen való megjelenés napjaiban ugyanis az üstökös úgy fordul, hogy a csóva síkjában látunk rá. Így az üstökösön látványos ellencsóva alakulhat ki, mintha a csóva irányával ellentétes oldalon egy másik csóva indulna.

Október 18-án, pénteken még magasabbra hág az üstökös a nyugati égen.

Este hét órakor már 21 fokos magasságban lesz. A Kígyó csillagképben lévő kométa előreláthatólag 4 magnitúdós fényességű lesz, így az égbolt pontosan túloldalán levő 97%-os Hold ellenére is van esély, hogy szabad szemmel is észlelhetjük.

Az év eddigi legfényesebb üstököse észlelésére az október 20-a, vasárnap este ígérkezik a legjobbnak, több szempontból is. Este 19 órakor kitűnően megfigyelhető, megtalálását segíti, hogy együttáll a Kígyótartó csillagkép Marfik csillagával. A 24 fokos magasságban lévő üstökös kevesebb, mint 1 fok távolságra lesz a csillagtól fölfelé, így egy binokulárral egyszerre láthatjuk a fehér színű csillagot és fölötte a csóvás üstököst. A páros egészen este fél tízig jól megfigyelhető marad, mielőtt elmerülne a látóhatár közeli párákban.

Mindenképpen érdemes kihasználni a derült októberi estéket, hogy észleljük az égi vándort, mivel előfordulhat, hogy csak millió évek múlva tér vissza.



Previous Te is lehetsz csillagász! Eljött az idő az életedben egy kvantumugrásra!
Next Saját űrhajóval a világ körül – miért ne?

No Comment

Leave a reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

1 × 3 =