Bölcsességfog: mit tehetünk, ha nem nő ki vagy, ha kinő?


Bölcsességfog: mit tehetünk, ha nem nő ki vagy, ha kinő?
Olvasási idő: 2 perc

A bölcsességfogak sokáig a felnőtté válás szimbólumai voltak: a serdülőkor után, általában 18 és 25 éves kor között bújnak elő.

Evolúciós maradványként ezek a fogak ma már gyakran feleslegesek, és sokszor több kárt okoznak, mint hasznot. Miért van ez így, és mit tehetünk, ha a bölcsességfog nem illeszkedik jól a fogsorba, illetve mi történik akkor, ha végleg elveszítünk egy másik rágófogat?

Miért problémás a bölcsességfog?

Az emberi állkapocs mérete az évszázadok során jelentősen csökkent. Az étkezési szokásaink és a főtt, puhább ételek fogyasztása miatt nincs már szükségünk olyan erőteljes rágófelületre, mint őseinknek. A bölcsességfogaknak sok esetben egyszerűen nincs helyük a szájban, emiatt elő sem tudnak törni, esetleg ferdén, nyomást gyakorolva a szomszédos fogakra jelennek meg. Ez fájdalmat, gyulladást, sőt torlódást is okozhat a fogsorban.

Mikor szükséges a bölcsességfog eltávolítása?

A bölcsességfog eltávolítás leggyakoribb okai közé tartozik a fájdalom, az ismétlődő gyulladások, a cisztaképződés veszélye vagy, ha a fog más fogakat tol el. Sok esetben még azelőtt javasolják az eltávolítást, hogy bármilyen panasz jelentkezne. Különösen akkor, ha a röntgenfelvétel alapján egyértelmű, hogy a fog nem fog szabályosan előtörni. A beavatkozás helyi érzéstelenítés mellett történik, és néhány napos gyógyulási időszakot igényel.

Mi történik, ha egy fogat pótolni kell?

Ha nem a bölcsességfog, hanem például egy rágófog elvesztése történik meg, a funkcionális fogsor fenntartása érdekében gyakran szükség van pótlásra. Ebben az esetben jön szóba a fogimplantátum, amely az egyik legkorszerűbb és leghosszabb távon megbízható megoldás. Az implantátum egy titánból készült mesterséges foggyökér, amelyet az állcsontba ültetnek be. Erre kerül rá később a korona, így a végeredmény szinte megkülönböztethetetlen a természetes fogtól.

 

Implantátum vagy híd? Előnyök és hátrányok

Míg egy hagyományos hídhoz az ép szomszédos fogakat is le kell csiszolni, a fogimplantátum nem károsítja a környező fogakat. Ráadásul esztétikailag és funkcionálisan is kiváló megoldás: a rágás, a beszéd és a mosoly is természetes marad. Hátránya, hogy az eljárás hosszabb ideig tart, hiszen a beültetés után hónapokat kell várni a végleges fogpótlásig, és megfelelő csontállomány szükséges hozzá. Ezért előzetes vizsgálatok, röntgen vagy CT-felvételek elengedhetetlenek a tervezéshez.

Fogászat a jövő szolgálatában

A modern technológiának és a digitális tervezésnek köszönhetően ma már sokkal gyorsabb és pontosabb a diagnózis és a beavatkozás előkészítése is. Egy korszerű fogorvosi rendelőben a bölcsességfog eltávolítása és a fogimplantátum beültetése is teljesen biztonságosan elvégezhető.



Previous Mátyus Edit nyerte az idei Ignaz L. Lieben-díjat
Next Okos város, okos bérbeadás: hogyan változik a lakáspiac?

No Comment

Leave a reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

öt + nyolc =