A közép-európai társadalmak jobb működésének előmozdítására Duna Kollégium elnevezésű oktatási hálózat életre hívására indult civil szerveződés a Budapesten tevékenykedő SOL Intézet kezdeményezésére – mondta el a nemzetközi intézmény igazgatója.
Az öt ország tudósait, vállalati vezetőit, nonprofit szervezetek képviselőit összefogó úgynevezett tanuló szervezet a rendszerben gondolkodás képességét bontakoztatja ki, ami pedig nyitottabb, átfogóbb szemléletet tesz lehetővé – állítja Ruzsa Ágota. Az új szemléletmód alapján eredményesebben működhetnek a vállalkozások az oktatás, az egészségügy és más területek intézményei, versenyképesebb lehet a gazdaság.
Elmondása szerint „napjainkban ugyanis az állandósult bizonytalanság következtében a néhány éve még sikert jelentő módszerek gyorsan elavulhatnak, gyakran érthetetlenül alacsony hatásfokon zakatol az adott gépezet. A cselekvés új modelljére van szükség, ami pedig újszerű gondolkodást igényel”. Ez elveti a hagyományos, tekintélyelven alapuló vezetői felfogást, inkább a közös gondolkodásra, a társadalmi intelligencia megerősítésére helyezi a hangsúlyt.
Ezáltal szunnyadó szellemi energiák szabadulnak fel,
a dialógusok résztvevői elkötelezettebbé vállnak az adott közösség iránt, fokozódik a kreativitás. Az adott szervezeti egység olajozottabban működik, versenyképesebb, az addig szorongó szereplők felszabadultabban, ötletekben gazdagabban élhetik meg hétköznapjaikat.
A kollektív intelligencia kialakulását, a rendszerben gondolkodás társadalmi hatásait kutató tudomány az Egyesült Államokban, Cambridge-Boston szellemi műhelyeiben érlelődött ki a 80-as években, ott indult el a Tanuló Szervezetekért mozgalom, a SOL (Society for Organisational Learning.) A magyar szervezet vezetőjének elmondása szerint jelenleg 15 országban működik nonprofit SOL szervezet. A budapesti szervezet kezdeményezésére a leendő Duna Kollégiumhoz eddig szlovén, szlovák, horvát és román aktivisták csatlakoztak. Magyar részről pedig többek között a nyíregyházi és a pécsi egyetem néhány oktatója vállalta fel az új szemléletmód terjesztését.
A Duna menti és a Kárpát-medencei országokban kialakítandó Duna Kollégium civil hálózatának felépítéséhez lökést adhat az Európai Unió is.
Amely a pályázatok kiírásánál az eddigieknél nagyobb hangsúlyt helyez a közösségi alapú döntéshozatal és a komplexitás elvének érvényesítésére.
A terv szerint ez év közepén kezdheti meg a Duna Kollégium a közös munkát, amely „fokozatosan egy olyan újfajta nemzetközi civil szellemi, szakmai tudásbázissá állhat össze, amely az egész régió szellemi, gazdasági fellendülésének egyik motorjává válhat” – jegyezte meg Ruzsa Ágota.
No Comment