Jonathan Hendricks a San Joséi Állami Egyetemről 2015. április elején tette közzé tanulmányát a nyílt hozzáférésű PLOS ONE nevű folyóiratban,
melyben azt állítja, hogy közel 30 ősi kagylófaj színezetmintázatát fedezték fel az ultraibolya fény segítségével. A 4,8-6,6 millió éves kövület kúpkagylók modern rokonaikkal ellentétben gyakran tűnnek fehérnek és minta nélkülinek, amikor egyszerű fényben nézzük őket. Ezek a kagylók UV-fény alatt fluoreszkálni kezdenek és felfedik az egykor élő állatok eredeti színes lenyomatát. Ennek ellenére továbbra sem világos, hogy a kagylónak mely összetételei azok, amelyek fényt bocsátanak ki, amikor UV-fénnyel világítják meg őket.
A tanulmány szerzője ezt az UV-fényen alapuló technikát alkalmazta és közben dokumentálta az Észak-dominikai Köztársaságból vett 28 különböző kúpkagyló faj színmintázatát, amelyek közül 13 új kagylófajnak számít. Az ősi kagylóknak meghatározó a színezete és a mintázata, ezek fontosak lehetnek, hogy megértsük kapcsolatukat a modern kagylófajokkal.
Hendricks összehasonlította a megőrzött mintákat a modern karibi kúpcsigaházakkal. Azt találta, hogy sok kövület hasonló mintázatot mutatott; jelezve, hogy néhány modern faj ahhoz a leszármazási vonalhoz tartozik, ami évmilliókat élt túl a Karib-tengerben. A szerző szerint egyetlen feltűnő kivétel volt tanulmány során, mert az újonnan leírt faj a Conus carlottae, héját nagy pettyek borítják be. Ezek a minták a modern kúpcsigák között látszólag kihaltnak tűntek eddig.
Fotó: Jonathan Hendricks
No Comment