Az eddigi legrégebbi smiley jelre bukkanhattak egy XVII. századi dokumentumon trencséni levéltárban.
Az arckifejezések és gesztusok pótlására használt hangulatjelek az internetes kommunikáció térnyerése során terjedtek el, azonban az első újkori smiley megjelenését az 1980-as évekre teszik. Jelentésük alapján ma több mint százat lehet megkülönböztetni, a leggyakrabban használtak száma is meghaladja az egy tucatot.
Peter Brindza, a szlovákiai intézmény igazgatója szerint a mosolygó arcot a város akkori jegyzője kanyarította egy elszámolás alá. Eddig Robert Herrick angol költő 1648-as hangulatjelét tartották az első ilyen ábrázolásnak, ám a Trencsénben nemrég felfedezett smileyt 1635-ben vetették papírra, s így több mint tíz évvel megelőzi szigetországi társát – írta a felfedezésről először beszámoló cas.sk szlovák hírportál.
A mosolygó arcot Ján Ladislaides, Trencsén akkori jegyzője a város számláinak ellenőrzése során kanyarította egy elszámolás alá, valószínűleg annak jeléül, hogy mindent rendben talált. A trencséni archívum igazgatója elmondása szerint a latin nyelvű dokumentumra rajzolt smileyt néhány héttel ezelőtt fedezte fel korabeli dokumentumok osztályozása során, és bár az ábrázolás nem nagy, mégis rögtön megakadt rajta a szeme, és neki is mosolyt csalt az arcára.
Peter Brindza bizakodva jelezte, hogy az archívumban lévő korabeli dokumentumok még sok titkot rejtenek, így elképzelhető, hogy a jövőben még más hasonló érdekesség is a napvilágra kerül.
No Comment