Idén 27. alkalommal a naturArt – Magyar Természetfotósok Szövetsége által létrehozott legrangosabb Magyarország és Közép-Európa természetfotós pályázat díjait november 5-én adták át a Magyar Természettudományi Múzeumban.
A „Lenergy – Az Év Természetfotósa 2019” verseny a korábbi megmérettetésekhez hasonlóan ezúttal is izgalmas eredményeket hozott. A zsűrinek több mint 3300 képből kellett válogatnia. Az utolsó fordulóban pedig még mindig 103 mű versengett az értékes és komoly szakmai elismerést jelentő díjakért. A díjátadó mellett megnyitották a pályázat legjobb képeiből rendezett kiállítást és bemutatták a döntőbe jutott fotókból összeállított „Az év természetfotói – Magyarország 2019” című kötetet is, ami két nyelven (magyar és angol) jelent meg az Alexandria kiadó jóvoltából.
A naturArt – Magyar Természetfotósok Szövetsége 28 évvel ezelőtti megalakulása után első feladatának tekintette egy olyan fotópályázat kialakítását,
amelyen a magyar természetfotósok összemérhetik képességeiket és bemutathatják legszebb alkotásaikat a nagyközönség számára. Azóta is ebben a szellemben írja ki a szövetség évről évre „Az Év Természetfotósa” pályázatot, amelynek névadó támogatója idén is a Lenergy Magyarország Kft.
Dr. Kalotás Zsolt a zsűri elnöke szerint:
„Több mint két évtizede veszek részt a naturArt – Az Év Természetfotósa pályázatra beérkezett képek zsűrizésében és az ott szerzett tapasztalataim alapján, valamint zsűritársaim velem megegyező véleményét is tolmácsolva bízvást állíthatom, hogy a 2019. évi pályázatra beérkezett fotóanyag minden eddiginél színvonalasabb.”
A naturArt – Magyar Természetfotósok Szövetségének célja, hogy jobbá és magasabb színvonalúvá tegye a természetfotózást Magyarországon. Az igazi természetfotós teljesítményt szeretnék kiemelni és azokat a képeket előtérbe helyezni, amelyek a fotós természetismeretét, kitartását és technikai tudását tükrözik.
A pályázat során idén is nagy hangsúlyt helyeztek a transzparenciára, ami az alábbi elveken nyugszik:
- Minden beérkezett kép egyedi kódszámot kap, így a zsűri nem ismeri a pályázó személyét.
- A „minimum-maximum” szabály szerint a legmagasabb és a legalacsonyabb pontszámú kép mindig kiesik a részrehajlás esélyeit is kizárva.
- Az utolsó fordulóba jutott képek (idén 385 db) esetében bekérik az eredeti kép kamera-RAW file-t és az technika ellenőrzésen megy keresztül.
- A zsűrizés élőben történik.
Fáth Péter, a naturArt elnöke elmondta, hogy:
„A végső győzelemért idén is a mai hazai természettotózás két gigásza Daróczi Csaba és Máté Bence csapott össze. Az idén Daróczi Csaba lett Az év természetfotósa. Ezúttal is igazolódott, hogy Csabának kimeríthetetlen a kreativitása. Tíz képe került a falra (ebből három kategóriagyőztes) egy olyan kiállításon, ahol egy-egy képpel szerepelni is dicsőség! Csaba egyébként ebben az évben a világ legeredményesebb természetfotósa!”
A pályázat utolsó fordulójába jutott 103 fotográfia megtekinthető 2019. november 6-tól 2019. december 31-ig a Magyar Természettudományi Múzeumban megrendezett kiállításon.
A kiállított képeken QR kód található, aminek használatával mindent megtudhatunk az adott kép fotósáról és a kép készítésének körülményeiről. Ezenkívül lehetőségünk van ezeket a fotókat elküldeni ismerősünknek, véleményt formálni róla és megosztani bármelyik social média felületen.
No Comment