Több mint 300 térkép, közel 40 ezer településre vetítve mutatja be hazánk, nemzetünk múltját és jelenét Magyarország Nemzeti Atlaszának legújabb kiadása.
Magyarország Nemzeti Atlaszának legújabb kiadása például látványos térképeken szemlélteti a magyar Nobel- és Oscar-díjasokat. De az olimpiai bajnokainkat is felrajzolták a térképekre. A kiadó és a munkálatok koordinátora ezúttal is a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Földrajztudományi Intézete volt. De fontos részeit írták és szerkesztették a szegedi kutatók is. A friss kötet bárki számára elérhető online változatban is.
A legújabb, harmadik kötet az „Állam és nemzet / State and Nation” címet viseli. Azt mutatja meg, hol van hazánk helye a világban. Hogyan fejlődött az államiság, az ehhez kapcsolódó politikum és hogyan vett részt ebben a társadalom. A kötetet ünnepélyes keretek között mutatták be Budapesten 2024. december 10-én, az MTA Humán Tudományok Kutatóházában. A bemutatót Dr. Gulyás Balázs a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat elnöke nyitotta meg, aki támogatóként és kiadóként is jegyzi a művet.
A szerkesztők a korábbi kötetekhez (Természeti környezet, 2018 és Társadalom, 2021) hasonlóan, továbbra is hazánkra, a Kárpát-medencére és annak szomszédságára vonatkozóan alakították az atlasz tartalmát. Az államunkhoz és nemzetünkhöz tartozó információkat, folyamatokat, illetve azok múltbeli gyökereit 13 mai országra, több mint 39 ezer településre vonatkozóan ismerhetjük meg. Jellemzően térképek segítségével. Magyarország Nemzeti Atlaszának legújabb kiadása túlnyomórészt hazai egyetemeken, kutatóintézetekben, kormányzati szerveknél dolgozó – 5 kötet-, 15 fejezetszerkesztő, 54 fejezet- és 66 térképszerző segítségével született. 207 oldalon, 12 fejezetre tagolva, 302 térkép, ábra, táblázat és 224 fénykép segítségével követhetjük nyomon államunk és nemzetünk főbb jellegzetességeit.
A kiadvány fejezeteit a főcímnek megfelelően két nagyobb tématerületbe sorolták.
Az egyik csoport hazánk és államunk földtudományi megismerését, térképezését, az Árpád-vezette honfoglalás előtti történetét, a magyar állam történeti és jelenkori közigazgatását, nemzetközi kapcsolatait mutatja be. A másik csoport nemzetünk térbeli kiterjedésének, településterületének évezredes múltját és jelenét, hagyományos népi kultúránk történeti-térbeli tagolódását, nyelvjárásaink területi sajátosságait, nemzetünk társadalmi-politikai aktivitásának múltját és jelenét, illetve a magyar tehetségek földrajzát segít megismerni.
A különböző méretű, színes tematikus térképek olyan területi sajátosságokról adnak információt, mint például a hazánk területén élt őskori, ókori és kora-középkori kultúrák. Vagy az itt élt népek régészeti nyomai, a világi- és egyházi közigazgatás történeti földrajza, a Kárpát-medence jelenlegi közigazgatásföldrajza. Megismerhető a magyar világdiaszpóra, népi kultúránk különböző régiói, nyelvjárási régióink és csoportjaink, az elmúlt másfél évszázad választásai, a honi civil társadalom, diplomáciai és külgazdasági kapcsolataink története, illetve jelene. Megjelenik szemünk előtt a magyar kiválóságok születési helye, településeink tehetségegyenlege, tudósaink, művészeink, sportolóink, feltalálóink, Nobel- és Oscar-díjasaink és olimpiai bajnokaink is.
Egy nemzeti atlasz sokéves munka eredménye. Szintetizáló mű, amely a nemzet önismerete szempontjából is fontos. Mivel legutóbbi változata 1989-ben jelent meg, így méltán számíthatunk arra, hogy a most elkészült sorozat a következő évtizedekben meghatározó szerepet játszik majd a Magyarországra vonatkozó ismeretek közvetítésében itthon és a nagyvilágban – mondta Prof. Dr. Kovács Zoltán, az SZTE FFI akadémikusa, a Magyarország Nemzeti Atlasza Állam és nemzet című térképgyűjtemény kötetszerkesztője.
Magyarország Nemzeti Atlaszának legújabb kiadása, a korábbi kötetekhez hasonlóan, ezúttal is a kormányzati munkát és a Kárpát-medencei (a határainkon inneni és túli) magyar nyelvű közép- és felsőfokú képzést folytató intézményeket kívánja támogatni.
A kiadó az angol nyelvű kötetek túlnyomó részét a kormányzati munka támogatására, a Külgazdasági és Külügyminisztériumnak ajánlja fel. Az atlasz olyan alapmű, amit a hallgatók forrásként használhatnak tanulmányaik, dolgozataik, tudományos kutatásaik során. Magyarország Nemzeti Atlaszának legújabb kiadása nem csak térképeket tartalmaz, hanem rövid, közérthető elemzéseket is, amelyek jól segítik a térbeli összefüggések felismerését. Így a kötetben szereplő adatok, információk jelentős segítséget adnak a különböző, nem csak földrajzos kurzusok oktatásához, tanulásához és kutatásához.
A legújabb kötet mellett a 2018-as Természeti környezet második, javított kiadását is bemutatták.
No Comment