MOX-üzemanyag gyorsneutronos reaktorok számára


MOX-üzemanyag
Olvasási idő: 2 perc

Sikeresen vizsgázott a teszteken a BN-800-as gyorsneutronos reaktor számára készült, kevert urán-plutónium MOX-üzemanyag első sorozatgyártású kötege.

Az üzemanyag-tablettákat a Roszatom fűtőanyaggyártó vállalatában, a TVEL-ben felhalmozódott szegényített urán-oxidok keverékéből, valamint a kiégett nukleáris üzemanyag újrafeldolgozásakor kivont plutónium-oxidokból állították elő.

A MOX-üzemanyag ipari gyártását a Krasznojarszki területen, Zseleznogorszkban található Bánya- és Vegyipari Vállalatban valósítják meg. A nukleáris technológiák új generációja 2010-2015 között, 2020-ra vonatkozó kilátásokkal nevet viselő szövetségi célprogram keretében. Az ipari gyártás megkezdéséhez széles körű ágazati együttműködésre volt szükség, a munka összehangolása a TVEL vezetésével valósult meg. A MOX-üzemanyag tablettáinak alaptechnológiáját – amely során a porokat összekeverik, örvénytechnológiát alkalmaznak, préselnek és kiégetnek – a Bocsvár Intézet (a TVEL része) fejlesztette ki.

„A BN-800-as reaktor számára készült MOX-üzemanyag sorozatgyártása fontos lépést jelent abban, hogy megoldjuk mind a zárt nukleáris üzemanyagciklus, mind a kétkomponensű atomenergia-ipar, úgy a termikus, mint a gyorsneutronos reaktorok esetében előttünk álló stratégiai feladatokat. Azzal, hogy a jelentős mennyiségű szegényített urántartalékot és a reaktorokban keletkező plutóniumot fel tudjuk használni az üzemanyagciklusban, bővül az atomenergetika fűtőanyagbázisa és csökken a természetes uránfogyasztás” – mondta Konsztantyin Vergazov, a MOX-üzemanyagot fejlesztő munkacsoport vezetője, a TVEL műszaki, tudományos-technológiai és minőségbiztosítási első alelnöke.

A MOX-üzemanyag ipari gyártását a Krasznojarszki területen, Zseleznogorszkban található Bánya- és Vegyipari Vállalatban valósítják megA szakértők szerint a természetes uránban előforduló urán-238 izotóp 99,3%-ban van jelen, míg az urán-235, amelyre a szabályozott nukleáris láncreakció elindításához van szükség, annak csupán 0,7%-át tesz ki. Éppen ezért a modern atomenergia alapját jelentő termikus reaktorokban a természetes urán 1%-át használják, a fennmaradó 99% pedig vagy átmeneti tárolóba kerül, vagy radioaktív hulladék lesz belőle.

A gyorsneutronos reaktorok, amelyek az urán- és plutónium-oxidok keverékét használják fel üzemanyagként,

elegendő plutóniumot állítanak elő saját részükre, illetve bizonyos mennyiséget még további reaktorok számára is képesek megtermelni. A kiégett fűtőelemek újrahasznosításának és az urán-plutónium keveréket tartalmazó fűtőelem-kötegek gyártásának köszönhetően drámai módon, csaknem százszorosan, megemelkedik a természetesen előforduló uránforrások felhasználásával termelhető villamos energia mennyisége.

2016-ban állt kereskedelmi üzembe a Belojarszki Atomerőmű negyedik, a BN-800-as gyorsneutronos reaktorral működő blokkja. A létesítményt olyan technológiák kifejlesztésére tervezték, amelyek lehetővé teszi a nukleáris üzemanyagciklus zárását és a reaktor aktív zónájának MOX-üzemanyaggal való feltöltését.



Previous A tökéletes kvarkfolyadék apró cseppjei
Next Optofarmakológia, a gyógyszerkutatás új iránya

No Comment

Leave a reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

négy + 10 =