Vannak zseniálisan okos, fiatal magyar tudósnők, akik számtalan rangos tudományos díjat nyernek. Nagyon büszkék lehetünk rájuk.
2025-ben Mátyus Edit, az ELTE Kémiai Intézetében működő Molekuláris Kvantumdinamika Kutatócsoport vezetője kapta az Osztrák Tudományos Akadémiától a rangos Ignaz L. Lieben-díjat. A 36 ezer dolláros díjjal minden évben egy olyan 40 év alatti, Ausztria, Bosznia-Hercegovina, Horvátország, Szlovákia, Szlovénia, Csehország vagy Magyarország területén dolgozó kutatót tüntetnek ki, aki a molekuláris biológia, kémia, illetve fizika területén végez kiemelkedő munkát.
Mátyus Edit a molekuláris kvantumdinamika területén végzett úttörő kutatásaiért nyerte el az elismerést.

Már korábban is felhívta magára a figyelmet, amikor 2021-ben és 2023-ban az első európai kutatóként elnyerte azokat a jelentős nemzetközi díjakat (IAQMS-érem és WATOC Dirac-érem), amelyeket a 40 év alatti, elméleti és számítógépes kémiával foglalkozó tudósok számára adnak. Ráadásul tette ezt két különböző kutatási témával.
Tanulmányait az ELTE Apáczai Csere János Gimnáziumának természettudományi tagozatán kezdte, ahol 2000-ben és 2001-ben ezüstérmet nyert a Nemzetközi Kémiai Diákolimpián. Az ELTE-n szerzett vegyész diplomát, PhD-fokozatát 2009-ben védte meg Prof. Császár Attila témavezetésével. Ezt követően ETH Zürichben posztdoktori kutatást végzett Markus Reiher professzornál, majd a Cambridge-i Egyetemen Stuart Althorpe professzorral dolgozott együtt. 2016-ban elnyerte a Svájci Nemzeti Tudományos Alap PROMYS-ösztöndíját, amely lehetővé tette számára egy önálló kutatócsoport megalapítását Budapesten. 2019-ben az Európai Kutatási Tanács (ERC) Starting Grant támogatásával indította el a POLYQUANT projektet, amely a kis molekulák spektroszkópiai tulajdonságainak nagy pontosságú számítását célozta. Ezután jött a fentebb említett két rangos díj.
Több mint 120 tudományos publikáció szerzője. Kutatási eredményei jelentős hatással vannak a kvantumkémia területére, különösen a nagy pontosságú molekuláris számítások és spektroszkópia terén.
Az osztrák Akadémia méltatása szerint, Ignaz L. Lieben-díj azért neki jár, mert olyan nagy pontosságú kvantummechanikai módszereket fejleszt, amelyek lehetővé teszik molekuláris kvantumállapotok kiszámítását az elektron- és atommagmozgások figyelembevételével. Kutatásai lehetővé teszik a relativisztikus és kvantumelektrodinamikai hatásokkal kiegészített pontos számításokat is, és alapvető hozzájárulást nyújtanak a spektroszkópia, kvantumkémia és molekuláris asztrofizika területéhez.
Az Ignaz L. Lieben-díjat 1863-ban alapította az Osztrák Tudományos Akadémia, nevét a finanszírozó Lieben bankház alapítójáról kapta. A díjat 1937-ben felfüggesztették a Lieben család náci üldöztetése miatt, majd 2004-ben Isabel és Alfred Badel anyagi támogatásával élesztették újra.
No Comment