Mit keres a Mars egy Méhkasban?


Mit keres a Mars egy Méhkasban?
A Mars és a Méhkas-halmaz együttállása december 1-én, 23:00 órakor Forrás: Stellarium-web.org
Olvasási idő: 2 perc

Hivatalosan és szakszerűen úgy kellene fogalmaznunk, hogy a retrográd irányba forduló Mars nemsokára a Méhkas csillaghalmaz mellett fog tündökölni egy teljes héten át!

2024. december 1-jén este 22-23 órakor színpompás együttállással kezdődik a december. Ha ugyanis kelet felé fordulunk, akkor egymás mellett figyelhetjük meg a vöröses fényben tündöklő Mars bolygót és a Méhkas csillaghalmaz ragyogó kékes csillagait. Az együttállás különlegessége, hogy a Mars égi mozgása épp a csillaghalmaz fölött fordul vissza retrográd irányba, ami azzal jár, hogy a bolygó egy héten keresztül a csillaghalmaz mellett szinte egy helyben rostokol. Az együttállás már egy kisebb kézi távcsővel is remekül megfigyelhető majd.

November 28. és december 10. között bármelyik tiszta égboltú éjszakán megfigyelhetjük a Mars és az M44 nyílthalmaz együttállását. Idő van bőven a megfigyelésre, így szerencsére egy-két borult este sem akadályozhatja meg a két objektum közelségének szemre vételét. December 4-én, szerdán hajnali fél 4-kor látszik majd a bolygó és a csillaghalmaz legközelebb egymáshoz. Ekkor a Mars a csillaghalmaz szélétől mindössze 1,7°-ra lesz, és a déli horizont felett jó magasan, körülbelül 63°-kal, lesz megfigyelhető az égi páros. De nem kell feltétlen hajnalban kelni az esemény megfigyeléséhez, hiszen december első napjaiban a Mars már nem sokkal nyolc óra előtt felkel, és 23 órára már egészen kellemes, 25 fokos magasságba emelkedik.

Keleti irányba nézve könnyen megpillanthatjuk a csillagoknál is fényesebb, -0,6 magintúdós, narancssárga Marsot. Egyedül a Jupiterrel téveszthetjük össze, de az vakítóan fényes és fehér színű lesz, és ekkora már sokkal magasabban jár. Bár a vörös bolygó alatt fekvő csillaghalmaz csak teljesen fényszennyezésmentes égen sejlik fel szabad szemmel, egy kis kézitávcsővel megfigyelve bárhonnan szépen látszanak majd a Méhkas halvány csillagai és felettük a vörösen fénylő Mars.

Külső bolygószomszédunk, a Mars

Végre itt a vörös bolygó észlelési szezonja, mely a tél folyamán az égbolt meghatározó látványossága lesz!  Az égitest, bő kétéves keringési ciklusa során, 2025. január 12-én, vasárnap érkezik a legközelebb a Földhöz. Ekkor csak 96 millió kilométer lesz a két bolygó közti távolság. Ekkorra egészen fényes, látványos égitest lesz, kövér északi pólussapkáját és szürkéskék tengereit is megcsodálhatjuk távcsővel. A Mars már december elején 93%-os fázisú, közel 12 ívmásodperces átmérőjű, nagyobb távcsövekkel már most megannyi részlete látható.

Miért horgonyoz le a Mars a csillaghalmaz mellett?

A bolygók a keringési pályáik és relatív pozícióik miatt a Földről nézve retrográd mozgást is végezhetnek. Ekkor úgy tűnik, mintha a szokásos, előrehaladó mozgás helyett visszafelé haladnának pályájukon. Mivel a Föld a Marshoz képest gyorsabban kering a Nap körül és amikor a Mars „mögé”, azaz a Marsot és a Napot összekötő egyenes közelébe érkezik, megelőzi a bolygót, így a Mars látszólag hátrálni kezd a pályáján a háttércsillagokhoz képest. Amikor a retrográd irányba való visszafordulás bekövetkezik, a bolygó egy ideig szinte egy helyben áll az égen. Ez pedig most pont a Méhkas csillaghalmazzal való együttálláskor következik be. Így az együttállás a szokásos egy nap helyett bő egy hétig is eltart.

Méhkas-halmaz, az égi méhek színpompás világa

Az M44, vagy más néven Praesepe nyílthalmazt több mint 1000 csillag alkotja. Különlegessége, hogy közelsége és nagy mérete miatt tiszta, derült és sötét, égbolton szabad szemmel is megpillantható, halvány derengő foltként a Rák csillagkép közepében. A Földhöz egyik legközelebbi nyílthalmaz távcsővel igazán hálás észlelési célpont, fényes és eltérő színű csillagjainak köszönhetően.

Aki nem elégszik meg az otthoni észleléssel, látogasson el a Svábhegyi Csillagvizsgálóba! Ott rendhagyó vasárnap esti tetőteraszos észleléssel készülnek az együttállásra. De decembertől kezdve a csillagvizsgálóban egyébként is a Mars megfigyelése lesz középpontban, amit érdemes megtekinteni, mert csak 2 év múlva fog hasonló közelségbe kerülni.



Previous Mesterséges intelligencia segíti a kézírás-felismerést
Next Gépjárműtechnikai mérnököket képeznek az SZTE Mérnöki Karon

No Comment

Leave a reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

négy × három =