Tizenegymillió éves, kétméteres óriásteknős maradványait találták meg Hamburgtól északra.
Gerhard Höpfner, az ásatás vezetője és kollégái egy hatalmas, tizenegymillió éves, kétméteres teknős csontjait és páncéljának több száz lemezét találták meg a Gross Pampau agyagbányájában felfedezett helyszínen.
A Németországi Schleswig-Holstein Herzogtum Lauenburg járásában található Gross Pampauban nem szokatlan, hogy geológiai maradványok kerülnek elő. Ugyanis itt már több mint 30 éve újra és újra találnak bálna, fóka és más-más tengeriállat-csontvázat. Ennek oka egy geológiai sajátosság, az Északi-tenger korábbi tengerfeneke csak néhány méterre helyezkedik el a mostani földfelszín alatt.
A kérgesteknős vagy más néven bőrteknős az összes tengeri teknős közül a legritkább és a legtermetesebb faj. Testhossza akár három méter, tömege pedig nyolcszáz kilogramm is lehet. Míg más teknősfajok testét kemény szarupajzsok borítják, a bőrteknős teste több száz szabálytalan alakú csontlemezből áll, amiket kéregszerű bőr fed. Ez a kéreg a fej felöli végén szélesebb, majd fokozatosan elkeskenyedik és a faroknál csúcsban végződik. Meleg, trópusi tengerekben fordul elő, kiváltképp a mélyebb vizeket kedveli, bár Észak-Európa partvidékén is partra vetődött már néhány példány.
A teknős leletét a lübecki természettudományi múzeumban állítják majd ki.
A kutatók a kérgesteknős mellett egy kisebb tengeri teknős maradványait, korallokat, egy delfin állkapcsát és egy viharmadár megkövesedett csontjait is kiásták. A lelőhely 8-20 méterre a földfelszín alatt húzódik, és szinte a teljes biodiverzitása kirajzolódik benne annak a korszaknak, amelyben a teknős élt – mondta Höpfner.
Teknősmaradványokat rendkívül ritkán fedeznek fel, mivel az elpusztult teknősöket gyorsan felfalták a ragadozó halak és páncéljuk is viszonylag hamar lebomlott.
No Comment