Az üzletekben kapható tojásfestékek, élelmiszerfestékek többségével élénk színű húsvéti tojásokat készíthetünk.
Sokan azonban nem szeretik a mesterséges színezékeket és a természetellenes színű tojásokat. Amik gyakran olyan erősek, hogy a főtt tojásfehérjét is megfestik. Kivéve akkor, ha a festés előtt a tojásokat kifújjuk.
A természetes festékek elkészítésének van egy ismert alapreceptje. Félliternyi vízhez adjunk 4 evőkanál ecetet, ebben főzzük fel a színezőanyagokat. A forró színező oldatban is festhetjük a tojásokat, így a színek erősebbek lesznek. De vigyázzunk, hogy a tojások szobahőmérsékletűek legyenek, mert különben a héjuk megrepedhet!
A tojásokat főzhetjük a festőlében is. De, ha később szeretnénk megenni ezeket, akkor szerencsésebb tiszta vízben főzni, majd az elkészített festékben csupán színezni a húsvétra készített tojásokat. Utolsó lépés, hogy étolajos (vagy valamilyen zsiradékkal átitatott) törlőruhával fényesítjük ki a tojásokat. Erre a célra régen szalonnabőrt használtak.
Sok színt elérhetünk természetes színezékkel házilag is.
Néhány módszert érdemes kipróbálni idén húsvétkor. Arra azonban minden esetben érdemes odafigyelni, hogy milyen a tojásunk héjának színe. A legjobb a fehér héjú tojás, ami Magyarországon szinte alig kapható. Mi abból indultunk ki, hogyha fehér színű a tojáshéj, akkor milyen eredményt kapunk a festés során. Arra is érdemes figyelni milyen edényt használunk, mert a természetes színezék azt is befoghatja.
Halványzöld színt érhetünk el, ha apróra vágjuk a spenótot, a petrezselyemlevelet, a zöld búzát, a vérehulló fecskefüvet, citromfüvet vagy a csalánlevelet és főzzük fél órán át. A főtt tojásokat ebbe rakjuk bele, és áztassuk mindaddig, amíg a kívánt árnyalatot el nem érik. Gyakorlatilag bármilyen zsenge, zöld növény megteszi.
Minél lédúsabb és élénkebb színű a felhasznált anyag, annál szebb lesz a tojás is.
Sárga színt legegyszerűbben úgy érhetünk el, ha őrölt kurkumaporral festjük a tojásokat. Kurkumát az élelmiszerboltok többségében beszerezhetünk. Negyedóra elegendő a színezőlé főzésére, aztán mehetnek bele a tojások. Sárgás szín érhető el a citrom héjával, a reszelt sárgarépa, vagy az alma héjának, a zellergumónak, a diólevélnek és a savanyú káposzta levelének főzésével is. De akár őrölt kömény felhasználásával is próbálkozhatunk.
Narancssárga festőlé készülhet fél liter víz és 8-10 evőkanál pirospaprika őrlemény segítségével. A festékanyagot 20-30 percig főzzük, mielőtt beletesszük a tojásokat. A kutyatej virága szép napsárga színű, de nem erre, hanem a növény gyökerére lesz szükség a narancssárga tojásokhoz. Az eredmény még erőteljesebb lesz, ha a festéshez használt vízhez néhány kanál pirospaprikát is teszünk. Sötét narancsszínű lé készítéséhez pedig chili porra lesz szükség. Ám, mégis a legismertebb narancssárga színű festőlé az, ami a vöröshagyma külső héjából készül.
Lila szín eléréséhez a cékla leve kitűnő bármilyen formában. Akár a friss főtt cékla leve, akár a savanyúságnak eltett cékla. Egy darabka reszelt céklát kell felönteni forró vízzel, és ebben kell áztatni a tojásokat. Ha nincs friss cékla, a céklakonzerv leve is megteszi. De csak óvatosan! Mert, ha a lé a ruhára vagy a konyharuhára csöppen, szinte lehetetlen lesz kimosni. Ez egy nagyon erős színezőanyag, amit elég csak megmelegíteni és beletenni a tojásokat, hogy gyönyörű bordós-lilás árnyalatot kapjanak. Egy másik módszer a narancssárgáéval megegyezik, csak a lilahagyma burokleveleit használjuk a művelethez. Az áfonyalé és a feketeribizli leve is egy olyan folyadék, ami tényleg mindent befog, Ennek azonban most jó hasznát vehetjük, hiszen az áfonyalé alig néhány perc áztatás alatt a főtt tojások héját is szép kékeslilára festi.
A bodza sötét bogyóiból lila és bíbor színű festékanyag származik.
Halvány rózsaszín tojásokat kaphatunk egy erős csipkebogyó tea készítésével. Ha erősebb rózsaszínt szeretnénk, fessük a tojásokat gránátalma levével, vagy céklával.
Kék szín is elérhető, ha apróra vágott vöröskáposztát főzünk fél órán át. Miután kihűlt a színezőlé, a főtt tojásokat helyezzük bele és várjuk meg a kívánt árnyalat kialakulását.
Vörösbarna tojásokhoz a vöröshagyma burokleveleit hántsuk le és annyi vízben főzzük, amennyi éppen ellepi. Fél óra főzés után már jól fest a hagymalé, ekkor tegyük hozzá a tojásokat. Attól függően, hogy mennyire erős a hagyma, az eredmény sötétebb narancssárga, barna vagy világosabb árnyalat is lehet. Ha egy kiskanál timsót (utána a tojást inkább nem kellene megenni) is adunk a főzethez, akkor az eredmény gyönyörű napsárga lesz, ellenkező esetben a hagymahéj inkább barnás színt ad. Viszont, ha lilahagymát használunk az eredmény egyértelműen barna lesz. Állítólag az erős fekete tea is megfelelő ilyen szín előállítására.
Sötétbarna színhez erősre főzött, majd lehűtött kávéban áztassuk a frissen főtt, még forró tojásokat. A dió termésének burka, az összepöndörödött száraz héjának a főzete is barna színű festéket eredményez.
A fekete húsvéti tojás gondolata elsőnek talán kicsit extrémnek tűnik.
De ha idén kipróbálna valami szokatlant, vagy lidérctojást festene, megéri kipróbálni. A fekete festékhez diólevelet kell leforrázni és abban áztatni a tojásokat. Tökéletes feketét ugyan nem, de nagyon sötétbarna színt fogunk kapni, ami még sötétebbé válik, ha olyan tojást használunk, amit előzőleg nagyon erősre főzött kávéban színeztünk. Fontos megjegyezni, hogy a diólevél nagy dózisban erős koncentrátumban mérgező lehet, ezért ezeket a tojásokat csak dekorációnak használjuk. Vagy kifújt tojás héján érdemes kísérletezni, hiszen a diólevéllel színezett főtt tojást már nem lehet elfogyasztani.
No Comment