Hogyan lehet hangszigetelni egy dobszobát? II. rész


Hogyan lehet hangszigetelni egy dobszobát? II. rész
Olvasási idő: 2 perc

Amikor arról beszélünk, hogyan lehet hangszigetelni egy dobszobát, akkor mindenképpen szót kell ejteni a hangelnyelésről.

A hangelnyelő akusztikus módszerek kiküszöbölik az akusztikai problémákat, amelyek rossz hangzáshoz vezetnek. Mindezek mellett csökkentik a belső hangerőt, így a többi hangszigetelő intézkedés könnyebben meg tudja akadályozni a hang elszökését. Többnyire két népszerű akusztikai megoldást alkalmaznak: az akusztikus paneleket és az akusztikus habot. Mindkettő sűrű, porózus anyagokból készül, amelyek lehetővé teszik a hanghullámok bejutását, de megakadályozzák a különböző frekvenciatartományok „kiszabadulását”. A bejutást követően a hanghullámok rezgési energiából kis mennyiségű hőenergiává alakulnak át egy csillapításnak nevezett folyamat révén. Mivel az energia nem keletkezhet és nem semmisülhet meg, ez az átalakítás szükséges a zaj eltávolításához a térből.

Léteznek falra szerelhető, mennyezetre függeszthető változatok, melyeknek egyedi előnyük van, másként javítja a helyiség akusztikáját. Az akusztikus panelek szélesebb frekvenciatartományt nyelnek el, mint az akusztikus hab, de egyiket sem úgy tervezték, hogy kezeljék a dob által keltett nagyon alacsony frekvenciákat. Ehhez basszuscsapdák (speciális sarokelemek) kellenek, amik arra szolgálnak, hogy semlegesítsék a mélyhanghullámokkal kapcsolatos nyomásfelhalmozódást. Mélyhang-elnyelőként nyelik el a sarkokba csapódó, véletlenszerű és minden irányú mélyhang energiát.

Az akusztikai módszerek másik formája az akusztikai diffúzor.

Ezek nem elnyelik, inkább átirányítják a visszaverődéseket, de ha túl sok hanghullámot nyelünk el, a tér halottnak fog tűnni. Ha túl sok a visszaverődés, akkor meg túl hangos lesz. Diffúzorok segítségével elegendő visszaverődést engedünk meg ahhoz, hogy a tér remekül szóljon, de kiküszöböljük az akusztikai problémákat. Viszont érdemes célzottan használni őket a megfelelő visszaverődési pontokon. Na, ehhez kellenek az akusztikai mérések! Vagy kalibrációs szoftverekkel is optimalizálhatjuk a hangzást, amelyek segítenek beállítani a mikrofonokat és a hangszórókat.

A szoba berendezésére és elrendezésére is figyelni kell

Már a diffúzor is lehet önmagában esztétikai elem, de a dobkészlet elhelyezése is nagy hatással lehet az általa keltett zaj mennyiségére. A mai modern megoldások célja nem csak a hangszigetelés és hangelnyelés javítása, hanem a felhasznált anyagok és eljárások környezetterhelésének csökkentése is. Sajnos egy jól szigetelt dobszoba gyorsan felmelegedhet és fülledtté válhat, ezért szükség van szellőzésre és hűtésre is. A zajszennyezés minimalizálása érdekében ajánlott speciális szellőztető rendszer használata, amely hangszigetelő csatornákat és zajcsökkentő szellőzőnyílásokat tartalmaz. Az sem elfelejtendő, hogy a dobszobában lévő hangszerekhez és hangrendszerekhez stabil elektromos hálózatra van szükség. A megfelelő elosztók és kábelek használatával elkerülhető az elektromos interferencia, ami csökkentheti a zavaró zajokat és a háttérzajt.

A dobszoba gyakran ablaktalan vagy gyenge természetes fénnyel rendelkezik, ezért hasznos, ha állítható intenzitású LED lámpákat telepítünk. Ezek kényelmes gyakorlást biztosítanak, és nem termelnek túlzott hőt. Egy dobszobában a sok kábel zavaró lehet, ezért jók a kábeltartókat, amik akár baleseteket is megelőznek.

Végül néhány alapdolog. Az állványok és pergők alá helyezett rezgéscsökkentő elemek segítenek abban, hogy minimalizáljuk a padlón keresztül továbbterjedő rezgést. A hangszer fal, szoba közepéhez közelebb helyezése, a dobszőnyeg és a szakemberekkel való együttműködés biztosítja, hogy minden lépésben a megfelelő anyagokat használjuk.



Previous A mohácsi csatatér legelszántabb kutatója
Next Az első faj, amit egy drónnal fedeztek fel

No Comment

Leave a reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

14 + tíz =