Hogyan lehet hangszigetelni egy dobszobát? I. rész


Hogyan lehet hangszigetelni egy dobszobát? I. rész
Olvasási idő: 4 perc

Dobolni tanulni csak annak izgalmas, aki profi dobos szeretne lenni. Mindenki másnak – az esetek 90 százalékában – gyötrelem.

A dobkészletek az egyik leghangosabb hangszerek, így a gyakorlóhelyiség hangszigetelése elengedhetetlen. Főleg akkor, ha valaki nem a világ végén él és vannak szomszédai. Nem ördöngősség megvalósítani hogyan lehet jól hangszigetelni egy dobszobát, de meg kell érteni hozzá néhány kulcsfontosságú fogalmat.

Az egyik ilyen a hangok világában általánosan elterjedt tévhit. Azaz a „hangszigetelés” és a „hangelnyelő” kifejezések nem felcserélhető fogalmak. Legegyszerűbben azt mondhatnánk, hogy a hangszigetelés megakadályozza a hang kiszökését vagy bejutását a térbe. A hangelnyelő folyamat célja viszont a hangenergia csökkentése a helyiségen belül, elsősorban a hangminőség javítása, a nemkívánatos visszhang kiküszöbölése érdekében.

Már többször írtuk, hogy a hangszigetelés nem csak a társas életbeli jó viszonyok fenntartása miatt fontos, hanem, mert a túlzottan hangos zajoknak való tartós kitettség hosszú távon káros hatással van az egészségre. Ez a zaj károsíthatja belső fülünk szerkezetét, ami halláskárosodáshoz és fülzúgáshoz vezethet. Vagy a haragos szomszéd minket verhet el a dob helyett.

Az első lépés az ideális helyszín kiválasztása a dobszoba számára

A nagy és sok természetes fényt biztosító ablakok kellemesek lehetnek a délutáni gyakorláshoz, de egyáltalán nem segítenek a hang visszatartásában. Ezért a legjobb megoldás az, ha olyan belső helyiséget választunk, amely vastag falú vagy az alagsorban van. Az alagsorban található szobák, jó levegőjű pincehelyiségek azért ideálisak, mert a földdel körülvett vastag falak természetes szigetelést biztosítanak. Ha valaki nem rendelkezik alagsori helyiséggel, akkor olyan helyszínt érdemes választani, ahol vastag falak és bőséges szigetelés található. Lehetőség szerint válasszunk olyan dobszobát, ahol a legkevesebb párhuzamos felület található. Ez minimálisra csökkenti a visszhangot, és egy kicsit jobban szól a dobfelszerelés. Csak a helyszín kiválasztása után érdemes a hangszigetelő anyagokkal és az akusztikával foglalkozni.

Hogyan lehet hangszigetelni egy dobszobát?

Tulajdonképpen a legjobb eredményt hangszigetelési és akusztikai erőfeszítésekkel érhetjük el. Azaz, egyrészt fontos lesz olyan intézkedések végrehajtása, amelyek megakadályozzák a hangátvitelt a falakon, a padlón és a mennyezeten. Tehát a belső és külső hangok mind-mind a saját térfelükön maradnak. Másrészt meg kell oldanunk a közvetlen hangvisszaverődés csökkentését. Ez azt jelenti, hogy zajt csökkentünk. Elsősorban porózus, elnyelő anyagokat alkalmazunk a hanghullámok elnyelésére, valamint diffúzorokat a visszaverődések átirányítására, ami megfelelő szinten tartja a belső hangerőt és javítja a beszéd érthetőségét.

A megfelelő hangszigetelés érdekében elsősorban a szerkezeti hangszigetelésre érdemes támaszkodni. Így a hanghullámokat csillapítjuk és megakadályozzuk, hogy egyik oldalról a másikra áthaladjanak a felületeken. Fontos észben tartani, hogy tökéletes vagy, ha úgy tetszik 100%-os csend csak laboratóriumi körülmények között létezhet. Így a talán a leghatékonyabb hangszigetelési mód egy új helyiség felépítése a szobában, azaz szoba a szobában. Ez lehetővé teszi a felületek szétválasztását, ami azt jelenti, hogy megakadályozhatjuk, hogy a rezgési energia közvetlen útvonalakon keresztül egyik oldalról a másikra kerüljön. Egy hagyományos gipszkartonfalban egyetlen csavar csatlakozik egy gipszkarton réteghez mindkét oldalon. Ez utat jelent a rezgések számára, ami így elég sok rezgési energia egyenes útját teszi szabaddá egyik oldalról a másikra. Sok hangot létrehozva a másik oldalon.

Ami a fali hangszigetelést és a mennyezeti hangszigetelést illeti, kevés alternatíva működik olyan jól, mint egy új helyiség építése a szobában.

Tömeg és térfogat

Minél masszívabb egy felület, annál nehezebben haladnak át rajta a hanghullámok. Ahogyan egy pincehelyiséget körülvevő föld megakadályozza a hang átjutását egyik oldalról a másikra, úgy az emeleti és belső helyiségek tömegének és hangerejének növelése is hasonló hatást biztosít. A hangszigeteléssel kapcsolatban elterjedt leggyakoribb tévhit az interneten, hogy a dobszobát tojásdobozokkal, habbal vagy valamilyen akusztikus burkolattal kell lefedni.

Az egyik legnépszerűbb módja a falak megerősítésének a Mass Loaded Vinyl (MLV) akusztikus gát hozzáadása. Kiválóan alkalmas a levegőben terjedő zajok, például az emberek beszélgetésére, a zenelejátszásra, a motorzajra vagy az utcai zajok kiküszöbölésére. De egyik legnagyobb hiányossága, hogy nem alkalmas a szerkezeti ütközési zaj kezelésére. Nem akadályozza meg a rezgési energia vagy a szerkezeti hang áthaladását. Abban sem segít, hogy megszüntesse a lépészajt. Ha ezt alkalmazza, egyszerűen görgessen ki egy réteg MLV-t a meglévő gipszkartonra, és fedje le egy második réteg gipszkartonnal.

Alkalmazhatjuk a Magyarországon is elérhető Csendlapokat. Ezekből készülhet, közvetlenül a hangszigetelni kívánt fal elé egy vékony (két- vagy háromréteges) előtétfal, amelynek réseibe szálas anyag kerül. Majd a rendszert glettelésre, festésre kész gipszkarton zárja le. Ez így 80-90 százalékkal javítja a dobszoba hangszigetelését. Érdemes lehet még egy dobogót is építeni három réteg PhoneStar Csendlapból, és a rétegek közé akusztikus filcet tenni a dobszólók hangzásának csillapítása érdekében. A szoba hangszigetelése akkor teljes, ha mindent körbeszigetelünk, a mennyezetet (álmennyezeti megoldással) is. Ahogy már említettük, tulajdonképpen szobát építünk a szobában, a hanggátló lapok éleit is összeragasztva.

Ajtók és ablakok

Az ajtók és ablakok két olyan pont, ami kritikus. Az ezek körüli hézagok vagy repedések lehetővé teszik a hang akadálytalan átjutását, még akkor is, ha sok ajtót, ablakot úgy terveztek, hogy hőhatékonyak legyenek, vagy blokkolják a hangot. Ha üreges ajtónk van, az első lépés az lesz, hogy kicseréljük valami tömör gyönyörre, azaz komolyabbra. Vannak speciális ajtók, amelyeket hangstúdiókban való használatra terveztek, de ezek nem mindig szükségesek az otthoni stúdiókhoz. Alapszabály, hogy minél vastagabb és nehezebb az ajtó, annál jobban blokkolja a hangot. Egy másik probléma az ajtó körüli rések. Ha a tömítés nem légtömör, a hang könnyen áthatol ezeken a réseken. A tökéletes megoldás, ha az ajtókat olyan tömítéssel látják el, amelyek automatikus ajtóseprűt tartalmaznak, ami automatikusan bezárja a rést.

A rossz szigetelésű egyrétegű ablakok nem sok hangot állítanak meg, ezért meg kell győződnünk róla, hogy a peremek körül nincsenek rések, az ablakok pedig úgy vannak megépítve, hogy megfelelően blokkolják a hangot. Sokat segít, ha az ablak körül minden rést, repedést latexből készült akusztikus tömítéssel zárunk le. Ez nem fog összezsugorodni vagy megrepedni a hőmérsékletváltozás miatt. Fontos a többrétegű ablakok vagy extra üvegtáblát és légrést biztosító ablakbetétek használata a meglévő ablakkerethez. A speciális akusztikus függönyök is blokkolhatják a hanghullámok jelentős részét, ráadásul sötétítőfüggönyként is funkcionálnak.

Ezután jöhet a hangelnyelés össze trükkje. De az már a következő cikk témája.



Previous Gyémánt és Szeged? Mi az összefüggés?
Next A mohácsi csatatér legelszántabb kutatója

No Comment

Leave a reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

tizenegy + 8 =