Az idei tanév tavaszi félévétől Pécsen útjára indult a Janus Pannonius Múzeum két éven át tartó oktatási projektje, a JPM Paletta.
A projekt keretében városi viszonylatban egyedülálló módon, a múzeum összesen 16 oktatási intézménnyel (13 pécsi, 2 vidéki iskolával, valamint egy óvodával) kötött együttműködési megállapodást a programok lebonyolítására, ezáltal több ezer gyerek részesülhet interaktív oktatásban a JPM kiállítóhelyein.
A rendkívül sokszínű történelmi, természettudományos és képzőművészeti foglalkozások részvevői az egykori tímárház falai között tímárinasok vagy az egykori pécsi polgárok „bőrébe bújva” szerepjátékokat játszhatnak. A kitelepülős foglalkozáson régészeti leleteket áshatnak ki saját kezűleg, jégkorszaki állatok csontjait vehetik kézbe és életmódjukról fejtenek rejtvényt. De akár önálló alkotásokat hozhatnak létre jeles képzőművészeti alkotások ihletésére.
A foglalkozások előnyben részesítik az interaktív formát, a cselekedve tanulás módszereit.
A foglalkozásokat a múzeum terjedelmes kínálatából választhatják ki az iskolák. Minden intézmény a saját profiljának, valamint a tanulók és pedagógusok érdeklődésének megfelelően választhatott.
A tananyaghoz kapcsolódó, de a tantárgyköziség szempontjait előtérbe helyező múzeumpedagógiai foglalkozások kooperatív technikákat, sőt egyes témaköröknél drámapedagógiai eszközöket is alkalmaznak. Vannak speciális célcsoportoknak szóló programok is. A régészeti foglalkozások ezúttal tanulásban akadályozott és sajátos nevelési igényű gyerekek számára nyújtják a készségfejlesztés és ismeretterjesztés lehetőségét.
A hátrányos helyzetű tanulók számára különösen hasznos a múzeumi közeggel való ismerkedés, és a nem formális tanulás lehetősége. A foglalkozássorozatok és témanapok mellett a vakáció idejére táborok is szerveződnek, természettudományos és művészeti témakörben.
No Comment