Az ELTE Etológiai Tanszék és az MTA-ELTE Összehasonlító Etológiai Kutatócsoport munkatársainak legutóbbi vizsgálatából kiderült,
A Humans’ attachment to their mobile phones and its relationship with interpersonal attachment style című publikáció, mely a Computers in Human Behaviour szakfolyóiratban jelent meg, elemzi a digitális bennszülöttek, azaz a 18-25 év közötti fiatalok mobiltelefonjukhoz fűződő kapcsolatát. A kutatás rávilágít arra, hogy a telefonok közelsége egyaránt fontos mindenki számára, azonban az általa nyújtott kapcsolattartási lehetőség jelentősebbnek bizonyult a szorongó, bizonytalan kötődésű emberek körében. Ők azok, akik nagyon vágynak az intimitásra, a személyes kapcsolatokra, azok fenntartására és megőrzésére, azonban amennyire vágyják azt, annyira félnek is attól, hogy például esetleg párjuk elhagyja, vagy nem szereti viszont őket.
A kutatócsoport, melyet Miklósi Ádám egyetemi tanár vezet, szemléletváltást szeretne elérni a mobiltelefonok használatával kapcsolatos kutatásokban. Eddig a viselkedési addikciók szerint vizsgálták ezt a jelenséget, mint ahogy azt a szerencsejátékokhoz vagy számítógépes játékokhoz való függőséggel is teszik, azonban mivel egyre inkább úgy tűnik, hogy a mobiltelefonhoz való kötődés általánosan, minden fiatalra jellemző, más módszert kell keresni annak analizálására. A kutatók szerint az etológiai szemlélet célravezetőbb lehet, hiszen így nem csak bizonyos egyénekre jellemző szélsőségként tekintenénk erre a jelenségre, hanem átfogóbb képet kapnánk róla az egész társadalmat tekintve. Ennek érdekében, és azért, hogy további adatokhoz jussanak, a későbbiekben viselkedésteszteket szeretnének végezni az embereken.
No Comment