Egyedülálló úszó atomerőművi blokk tart állomáshelye felé


Olvasási idő: 2 perc

Az Akagyemik Lomonoszov úszó atomerőművi blokk a kis teljesítményű, energiatermelést szolgáló szállítható atomerőművi blokkok prototípusa.

A majdani úszó atomerőműbe két KLT-40C típusú reaktort építettek be 70 MW összteljesítménnyel. Az úszó atomerőmű egy 100 ezres lakosságú várost képes villamos árammal és hőenergiával ellátni. Az úszó atomerőmű élettartama 40 év, amely meghosszabbítható 50 évre. A megbízó Roszatom már dolgozik az úszó atomerőművek második generációján, amelyet optimalizált úszó atomerőműveknek neveztek el. Ezeket két RITM-200M reaktorral szerelik majd fel (egyenként 50 MW teljesítménnyel). Bár teljesítményük nagyobb lesz, méretükben kisebbek lesznek elődeiknél.

Az Akagyemik Lomonoszovot, a világon egyedülálló úszó atomerőművi blokkot 2018. április 28-án reggel indították útnak a szentpétervári Balti Hajógyárból, ahol 2009 óta folyt az építése. A létesítmény végső célállomása a csukcsföldi Pevek, amely Oroszország távol-keleti részén található.

Az úszó atomerőművi blokk hálózatra kapcsolása után 2019-től a világ első úszó atomerőműveként fog üzemelni.

Az Akagyemik Lomonoszovot először Murmanszkba, az orosz atomflotta kikötőjébe vontatják, ahol ünnepélyesen fogadják a jövő hónapban. A reaktorokba 2018 őszén helyezik majd be a nukleáris fűtőelemeket. A reaktorok fizikai indítása után az Akagyemik Lomonoszovot, fedélzetén a személyzettel, előreláthatólag 2019 nyarán vontatják át az északi hajózási útvonalon peveki állomáshelyére, majd lehorgonyzása után a hálózatra kapcsolják. Az úszó atomerőmű vontatási sebessége 3,5-4,5 csomó, azaz 7-8 km óránként.

 

 

Pevekben jelenleg zajlik az Akagyemik Lomonoszov fogadásához szükséges part menti infrastruktúra kiépítése. Az úszó atomerőmű kikötéséhez és üzemeltetéséhez szükséges létesítmények elkészülnek, mire jövőre  megérkezik az úszó blokk. Az úszó atomerőmű kikötéséhez és üzemeltetéséhez szükséges mólót, a parti létesítményeket tesztelték és jelenleg azok már használatra készen állnak.

Az Akagyemik Lomonoszov üzembe állítása után a Bilibinói Atomerőművet és a Csaunszki szénerőművet fogja kiváltani, a jelenlegi szinthez képest évi 50 000 tonnával csökkentve a szén-dioxid-kibocsátást. A hálózatra csatlakoztatása után az Akagyemik Lomonoszov lesz a világ legészakibb atomerőműve. Vitalij Trutnyev, a Roszatom-leányvállalat Úszó Atomerőművek Építési és Üzemeltetési Igazgatóságának igazgatója elmondta:

„A projekt jelentős mérföldkőnek számít az egész világ atomenergetikai ipara szempontjából”.

Az úszó atomerőművek az Oroszországi Föderáció északi és távol-keleti, nehezen elérhető területeinek, az ott lévő kikötőknek, iparvállalatoknak, illetve a tengeri olaj- és gázkitermelő berendezések energiaellátását biztosíthatják. Az orosz atomjégtörők háromszáz reaktor/év biztonságos működésére alapozva az úszó atomerőművek rendelkeznek a legmodernebb biztonsági és védelmi rendszerekkel, megfelelnek a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség követelményeinek és nem jelentenek veszélyt a környezetre. A berendezést nagy szilárdsági tartalékkal méretezték, ellenáll a legmostohább természeti körülményeknek és tengeri viharoknak is.



Previous Mára már mítosz a méhkirálynő-effektus?
Next Sokkal több a kutyák és ember közötti hasonlóság

1 Comment

Leave a reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

4 × négy =