Magyar diákok a kínai űrállomáson


Magyar diákok a kínai űrállomáson
Olvasási idő: 2 perc

Pontosabban magyar diákok kérdései és kísérletei kerülhetnek fel a világ legmodernebb űrállomására.

A Kínai Népköztársaság Magyarországi Nagykövetsége és a China Manned Space űrügynökség felajánlotta, hogy magyar diákok által összeállított kérdéseket és kísérleteket mutatnak be a Tienkung, azaz Mennyei Palota nevű kínai űrállomáson. A közös kínai-magyar oktatási és tudománynépszerűsítési űrprojektben a kreatív magyar diákok mellett részt vesz még a Magyar Tudományos Akadémia Nemzetközi Kapcsolatok Osztálya és a Svábhegyi Csillagvizsgáló is.

A magyar diákok egyik feladata, hogy az űrkutatással és a mindennapi űrbeli élettel kapcsolatos izgalmas kérdéseket tegyenek fel. A másik feladat, hogy egyszerű, de ötletes, az űrállomáson fellelhető eszközökkel megvalósítható demonstrációs kísérleteket találjanak ki a súlytalanságban látható jelenségek bemutatására. A Svábhegyi Csillagvizsgáló által meghirdetett pályázaton az ország minden régiójából várják a kérdéseket, általános iskola felső tagozatos, középiskolás és a főiskolás-egyetemista diákoktól is. A beérkező pályázatokból a csillagvizsgáló felkért szakmai zsűrije fog majd kiválogatni 15 olyan kérdést és 2 kísérletet, amit a legizgalmasabbnak vélnek. Ezek juthatnak ki az űrbe, ahol film készül róluk.

Az elbírálás során szempont a kísérletek újszerűsége, eredetisége és a demonstrált jelenség érdekessége, fontossága is. Útmutatót a kérdések, kísérletek kitalálásához ide kattintva lehet találni.

A kérdéseket és a kísérletek megvalósíthatóságát a China Manned Space űrügynökség (CMS) validálja.

Amiket űrutazásra érdemesnek találnak, azok felkerülnek a Tienkung űrállomásra, amely a világ legmodernebb űrállomása. Jelenleg a Sencsou-19 küldetés háromtagú személyzete teljesít szolgálatot a Mennnyei Palotában, köztük Vang Haocö, az első civil női fedélzeti mérnök. Az űrállomás személyzete egy rendhagyó űrbéli tanóra keretében fogja megválaszolni a magyar diákok 15 legjobb kérdését mintegy 30 percben. Sőt, a lehetőségektől függően egy-két egyszerű kísérletet is végrehajtanak majd. A Mennyei Palotában készült oktatófilmen a kérdező diákok nevét, iskoláját és lakóhelyét is feltüntetik majd.

Jelenleg a Sencsou-19 küldetés háromtagú személyzete teljesít szolgálatot a Mennnyei Palotában,
Forrás: CMS

Az így készült űrbéli tanórát – a tervek szerint – ünnepélyes keretek között, a Magyar Tudományos Akadémia Székházában fogják levetíteni júniusban. A Magyar Tudomány Ünnepe 2025/2026 rendezvénysorozat elemeként. A filmvetítésre a prominens személyek mellett természetesen azokat a diákokat is meghívják, akiknek a kérdései vagy kísérletei sikeresen kijutottak a kínai űrállomásra.

Hasonló együttműködés eddig mindössze az USA-val, Szerbiával és Bulgáriával történt, így a magyar diákok képviselhetik a negyedik nemzetet.

A pályázat beadási határideje 2025. március 11. 23:00

(A jelentkezési űrlap az ide kattintva megtalálható oldal alján van.)

Ki pályázhat?

Magyarországi lakhellyel rendelkező általános iskola felső tagozatos, középiskolás, és felsőoktatásban tanuló diákok.

Egy személy 1 kérdést, vagy 1 kísérletet, vagy 1 kérdést + 1 kísérletet nyújthat be. Ha mindkettőt benyújtja, azoknak függetlennek kell lenniük egymástól.

Mit nyerhetnek a kérdéseket beküldő pályázók?

  • Természetesen a kérdésük feljut a Tienkung űrállomásra. De emellett
  • meghívást kapnak egy különleges, egyedi előadásokkal tarkított észlelőéjszakára a csillagvizsgálóban, Budapest legnagyobb távcsövével.
  • Meghívást kapnak az országos filmvetítő ünnepségre.
  • Kapnak egy, a Kínai Nagykövetség által aláírt elismerő oklevelet.
  • Aki pedig bekerül az 5 legjobb kérdést beküldő közé, az osztályával (egyetemistáknál ez nem világos pontosan hogyan van – A Szerk.) ellátogathat a Svábhegyi Csillagvizsgáló egy diákprogramjára.

Mit nyerhetnek a kísérleteket beküldő pályázók?

  • A kísérlet bemutatását a Tienkung űrállomáson és az erről készült felvételt.
  • Meghívást egy különleges, egyedi mentorációval kísért észlelőhétvégére, a Piszkéstetői Obszervatóriumba. Ahol az ország legnagyobb távcsövével, az ügyeletes csillagász mellett bekapcsolódhatnak a csillagászati mérésbe.
  • Meghívást és kiemelt köszöntést az országos filmvetítő ünnepségen.
  • Hivatalos tanúsítványt és igazolást a Tienkungon sikeresen elvégzett kísérletről. Ezt a HUN-REN CSFK főigazgatója és Kína Magyarországi Nagykövete is aláírja. De a szervezők megpróbálnak aláírást szerezni a CMS-től is.

De akkor sem kell elkeseredni, ha most nem lesz valaki a legjobbak között. Ugyanis a 15-100 legjobb kérdést/kísérletet beküldő diák részvételi oklevelet és meghívást kap az MTA-n rendezett ünnepélyes filmvetítésre. A 15-30 közötti helyezettek kérdéseit pedig megválaszolják majd a magyar szakértők egy online videos adásban.



Previous A nagyenergiás atommag-ütközésekben keletkező részecskék mozgása is leírható Lévy-sétaként
Next Magyarországon egyedülálló orvosetikai képzést kapnak az SZTE hallgatói

No Comment

Leave a reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

15 − 3 =