Világszínvonalú műtői monitor


Világszínvonalú műtői monitor
Olvasási idő: 2 perc

Az altatásos műtétek során használt izomlazítók hatásainak pontos megfigyelésére alkalmas monitort fejlesztett ki

a Debreceni Egyetem (DE) aneszteziológiai és intenzív terápiás klinikája, valamint az amerikai Mayo klinika közreműködésével a svéd Senzime cég.

Fülesdi Béla egyetemi tanár, a debreceni klinika igazgatója szerint az új műszer a műtét végén pontosan jelzi, mikor képes a beteg önállóan lélegezni. A visszatérő izomerőt jelző monitor használatával pedig jelentősen növelhető a betegbiztonság.

A klinikán tíz éve alakult meg az izomlazítók biztonságos alkalmazását kutató munkacsoport, és öt éve dolgoznak együtt a Mayo klinika kutatóival a műszerfejlesztés terén. A visszatérő izomerőt jelző monitor kifejlesztésébe az amerikai klinika, illetve a cég kezdeményezésére kapcsolódtak be.

Sorin Brull, a Mayo klinika professzora tájékoztatásából megtudható, hogy az altatásos műtétek során az altatószerek és a fájdalomcsillapítók mellett az izomműködés kiiktatásához szükséges gyógyszereket, úgynevezett izomrelaxánsokat használnak. Ezáltal a műtét elején biztonságosabb a lélegeztetéshez szükséges cső behelyezése. A műtét során pedig nem jelentkeznek a sebészi beavatkozást zavaró akaratlan mozgások.

A TetraGraph nevű műszer egyebek mellett pontosan jelzi azt a fázist a műtét végén,

amikor a beteg már képes légzéstámogatás nélkül, önállóan lélegezni. Az amerikai professzor szerint az új műszer elsősorban azért versenyképes, mert az eddig használtaknál jóval gyorsabb, mintegy 20-30 másodperc a beállítási ideje és a könnyen kezelhető az orvosok számára, ami jelentősen növeli a betegbiztonságot.

Az ötéves magyar-amerikai-svéd kooperáció idején a debreceni klinikán számos mérést végeztek a készülékkel műtéti és műtéten kívüli körülmények között. Majd a betegágy melletti vizsgálatok eredményei alapján a gyártó jelentős fejlesztéseket hajtott végre a készüléken.

Pia Renaudin, a svéd Senzime vezérigazgatója örömmel konstatálta, hogy a készülék nemrég megkapta az Európai Unió forgalmazási engedélyét. Így klinikai alkalmazását több európai országban is megkezdték, és az amerikai orvostechnikai engedélyeztetés is folyamatban van.      

A mostani fejlesztés azért is jelentős, mert a betegbiztonságot javító innovatív monitor olyan eszköz, amely megfizethető, gyakorlatilag egy számítógép áráért – kétezer euróért – beszerezhető. A klinikán jelenleg három ilyen monitort használnak, de további műszerek beszerzése is várható, hiszen összesen 47 műtőben altatnak.



Previous Díjat nyert kutatásával Dr. Raposa László Bence az Egyesült Államokban
Next Március 15-ei hosszú hétvége legjobb programjai

No Comment

Leave a reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

három + hat =