Adjon egy estét, egy napot, vagy akár egy egész hónapot a tudománynak!
Az MTA egy hónapon át tartó programsorozattal, több száz rendezvénnyel, előadással várja a tudomány legújabb vívmányai iránt érdeklődőket. A Magyar Tudomány Ünnepe minden programján és előadásán ingyenes a részvétel, de a férőhelyek korlátozott száma miatt előzetes regisztráció szükséges. Maga a programsorozat november 4-én kezdődik és a központi rendezvényeket idén is a Humán Tudományok Kutatóházában (1097 Budapest, Tóth Kálmán u. 4.) tartják. De a tudományünnepi rendezvénysorozat ünnepélyes megnyitóra november 4-én 11 órakor kerül sor a Pécsi Tudományegyetemen. A nyitóelőadást Kemenesi Gábor víruskutató neve fémjelzi. Ő bemutatja, hogyan alakította át világunkat a virológia tudománya az elmúlt 100 évben, és milyen jövőt festenek ezek a következő generációk számára.
A tudomány nem mindenható, de mindenre ható. Az Akadémiának és különösen tudományünnepi programsorozatának ezért küldetése, hogy széles körben bemutassa a mindennapjainkat és a jövőnket meghatározó legfrissebb kutatási eredményeket. Aszály, özönvíz, földrengés, vulkánkitörés, problémás földhasználat – mind mind kockázatot jelentenek helyi és globális léptékben is. Hogyan lehet hatékonyan előre jelezni a természeti veszélyeket? Milyen technikákat ajánl a tudomány a kezelésükre? Több előadást is hallhatunk erről november 5-én.
Kiemelt eseménynek számítanak a nagyközönségnek szóló Tudományünnep+ programsorozat este 18.30 órától kezdődő ismeretterjesztő előadásai.
A Tudományünnep+ első előadását Bali János matematikus, zeneszerző, furulyaművész tartja a szabadzene budapesti színtereiről. A Brexit tanulságait Halmai Péter közgazdász vonja le november 6-án, az amerikai elnökválasztásét pedig már Romsics Gergely történész, aki november 7-én elemzi az utóbbi évtizedek társadalmi-gazdasági folyamatait az Egyesült Államokban, és ezek hatásait a legutóbbi elnökválasztásokra. Fülöp Tünde magfizikus Svédországból érkezik, hogy november 8-án este elmondja, milyen kihívást jelent a fúziós folyamat biztonságos leállítása. Ő angolul tartja meg az előadását, de utána már magyarul beszélgethetnek vele az érdeklődők. (A magfúziós erőművel kapcsolatos kérdésekről még több előadást hallhatnak 8-án délelőtt a „Harmadik tűzgyújtás – a fúziós kutatások helyzete és magyar vonatkozásai” című félnapos rendezvényen.)
A nagyközönségnek szóló Magyar Tudomány Ünnepe programok sorrendben még a következőek:
- November 11., hétfő 18.30: Így kerekezz az egykerekűn! – Takács Dénes
- November 12., kedd 18.30: Aszályok és árhullámok szorításában – Új utak a tájléptékű alkalmazkodásban – Mádlné Szőnyi Judit
- November 14., csütörtök 18.30: Kirándulások a negyedik dimenzióban – Stipsicz András
- November 15., péntek 18.30: Penészgombatoxinok: Láthatatlan veszélyforrások élelmiszereinkben – Poór Miklós
- November 18., hétfő 18.30: Vannak-e Mikulások? Az etorobotika nagy kérdései – Miklósi Ádám
- November 19., kedd 18.30: Utazási medicina – Szabó Attila
- November 20., szerda 18.30: Gyógyír a kemofóbiára: Miért nem veszélyes a kémia? – Perczel András
Az MTA mecénásairól, tudós nőkről és Széchenyiről szóló új kötetek mellett hallhatunk az Akadémia 200 éves évfordulójára tervezett kiállításokról, de sok szó esik a gyermekvállalás és a tudományos karrier összeegyeztethetőségéről is.
A Humán Tudományok Kutatóházában zajló központi eseményeket élőben közvetítik az MTA YouTube-csatornáján, a felvételek pedig később is megtekinthetők ugyanott.
No Comment