Az orvosok diagnosztizálnak és szükség szerint alkalmazzák a kezeléseket, de a napszakot ritkán veszik figyelembe.
Az összegyűjtött bizonyítékok szerint azonban napi biológiai óránk 24 órás cirkadián ritmust működtet alapvető kardio-metabolikus, endokrin, immunológiai és viselkedési funkciók szerint. Az idő tehát potenciálisan fontos dimenziót vet fel a gyógyászatban. A cirkadiánus orvoslás célja a 24 órás biológiai ritmus ismereteinek beépítése a diagnózis és a kezelés javítása érdekében. Hogyan alakítja ezt a törekvést a kutatás és a technológia?
Két stratégia létezik a cirkadiánus orvoslásban: igazodni a molekuláris órához vagy kihasználni annak ritmikus működését. Előbbi esetben a terápiás célpont maga a molekuláris oszcillátor. Az alvási rendellenességek fényterápiája e megközelítés legfontosabb példája. De az etetés, a testmozgás és a gyógyszerek bevételének időpontja szintén potenciálisan befolyásolja az egészséget. A biológiai órás megközelítés legalább hat évtizedre nyúlik vissza. A klinikához vezető utat azonban kezdeti nehézségek, megállások és kétértelműségek jellemezték. A közelmúltbeli vizsgálatok azonban megújították a klinikai érdeklődést.
Ötven évvel ezelőtt kimutatták, hogy a koleszterinszintézisben egy sebességkorlátozó enzim expressziója 24 órás ingadozást mutat a patkánymájban1. Húsz évvel később a szimvasztatint – ennek az enzimnek a rövid hatású gátlóját – jóváhagyták hiperlipidémia (magas vérzsír-szint) kezelésére, amit naponta egyszer este kell bevenni.
Visszatekintve a szimvasztatin jelenthette volna a cirkadián gyógyszerfejlesztés hullámát. Nem tette.
Bár az 1990-es évek közepén végzett tanulmányok kimutatták, hogy a ritmikus időszerint alkalmazott kemoterápia csökkentheti a vastagbélrák toxikus hatását2, az Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerbiztonsági Felügyelet (FDA) nem változtatta meg a címkézésben, a kezelési útmutatóban vagy a gyakorlati előírásokban a használatát. Amerikában az 50 leggyakrabban felírt gyógyszer közül csak négy rendelkezik FDA-jelöléssel ellátott napi adagolási ajánlással.
A hipotalamusz központi órája koordinálja a ritmikus viselkedést. Az emlősökben szinte minden perifériás szövetben léteznek helyi órák3. Egy 12 egér szervből származó nagy felbontású idősoros vizsgálat során a fehérjét kódoló gének közel felét legalább egy szervben 24 órás ritmusban „érték tetten”. Időritmusok vannak a hormonszekrécióban, a lipid- és glükóz-anyagcserében, a tüdő- és kardiovaszkuláris fiziológiában, valamint sok más szövetspecifikus funkcióban.
Számos betegségfenotípus expressziója szintén időfüggő. A szívroham és a tünetek előfordulása az asztma, az allergiás nátha, a rák, az ízületi gyulladás, a depresszió és az öngyilkossági szándék, a gyomorfekély és a fájdalom mind napi időbeli eltéréseket mutat. Gyors farmakokinetikával rendelkező gyógyszerek esetében (a gyógyszerek felszívódása, eloszlása, metabolizmusa és kiválasztása) a biológiai óra befolyásolhatja a hatékonyságot és/vagy a toxicitást, és így a terápiás indexet.
Az egyik megközelítés, hogy a gyógyszer bevételének ideje a problémás szervre való legjobb hatékonysági időben történjen. Egy másik megközelítés a gyógyszer beadásának harmonizálása a felszívódás, az eloszlás, a metabolizmus vagy kiválasztás ritmusával. Például a vér-agy gát permeabilitásának 24 órás ritmusa befolyásolta az epilepsziás gyógyszer hatékonyságát egy bormuslica modelljében4.
A sikeres stratégiák megismerése érdekében figyelembe lehet venni 106 (az elmúlt 50 évben végzett) klinikai vizsgálat eredményét, amelyek a gyógyszerek napi beadását értékelték. Ezek a közzétett tanulmányok közvetlenül összehasonlították legalább két különböző napi időkezelési ütemtervet és a mért hatékonyságot vagy toxicitást. Összességében ezek a vizsgálatok 70 különféle gyógyszert vagy kombinációt vagy orvosi eljárást tartalmaztak 15 különféle terápiás területen. A tanulmányok 75 százaléka úgy találta, hogy a kezelés hatékonysága vagy toxicitása az adagolás idejétől függ számos körülmény között, beleértve a magas vérnyomás, rák, asztma és ízületi gyulladást.
Az találták, hogy sok általánosan használt gyógyszer szűk terápiás ablakkal rendelkezik, és ezeket befolyásolja az adagolás ideje.
De a kutatások még mindig kevés bevont emberi alannyal készülnek. E korlátozás ellenére egyre több bizonyíték támasztja alá a cirkadián orvoslást. Azt sem teljesen értették még meg, hogy a biológiai óra miként irányítja az emberi fiziológiát és patofiziológiát. Még a meglévő gyógyszeres kezelések esetében sem jól definiáltak azok a gyógyszerek, amelyek bizonyíthatóan függnek az adagolási időtől.
- B. Hamprecht, C. Nüssler, F. Lynen, FEBS Lett. 4, 117 (1969)
- F. A. Lévi et al., J. Natl. Cancer Inst. 86, 1608 (1994).
- J. S. Takahashi, Nat. Rev. Genet. 18, 164 (2017).
- S. L. Zhang et al., Cell 173, 130 (2018)
No Comment